تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 16:3 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

            

(Progressive Supranuclear Palsy) PSP یا فلج پیشرونده فوق هسته ای (یا بیماری استیل – ریچاردسون Steele – Richardson) یک بیماری شبه پارکینسون سریعا پیشرونده مغزی با علت نامشخص است. تحلیل سلولهای عصبی در نواحی مختلف مغز باعث بروز علائم حرکتی متنوعی می شود که شامل ناپایداری در ایستادن و راه رفتن، افتادنهای مکرر، اشکال در بلع و تکلم و کندی حرکات است.

یک علامت مشخصه این بیماری ناتوانی در نگاه به سمت پایین است ولی وجود این علامت برای تشخیص ضروری نیست. علائم دیگر شامل تغییرات شخصیتی و خلقی، اختلال خواب و مشکلات ذهنی نظیر کندی تفکر و فراموشی است. PSP در مردان شایعتر است. علائم معمولا در سنین 50 تا 60 سالگی شروع می شود ولی از 40 تا 80 سالگی نیز گزارش شده است.

از آنجایی که در شروع ممکن است شبیه بیماری پارکینسون یا آلزایمر بروز کند، احتمال اشتباه در تشخیص وجود دارد.

اشکال در بلع می تواند منجر به ورود غذا به مجاری تنفسی و افزایش خطر ذات الریه (عفونت ریه) شود. برای اجتناب از این اتفاق می توان از یک لوله تغذیه که مستقیما وارد معده می شود استفاده کرد (که به روش PEG معروف است).

داروها اثر کمی در درمان علائم PSP  دارند. داروهایی که شاید موثر باشند عبارتند از لوودوپا و زولپیدم.

متاسفانه هیچکدام از این داروها اثرات قابل توجه یا درازمدت ندارند و همگی می توانند عوارض جدی ایجاد کنند.

تزریق دیسپورت Dysport (بوتاکس Botox) را می توان در درمان اسپاسم پلکها و عضلات گردن و فک و نیز آبریزش دهان بکاربرد.

گفتاردرمانی می تواند در اختلالات بلع و تکلم کمک کننده باشد.

 

منبع:انجمن تخصصی  پارکینسون


برچسب‌ها: پارکینسونیسم, پي اس پي, PSP, بیماری پارکینسون, lدکتر بیژن فروغ


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:59 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 

 

سلول بنیادی (Stem Cell) چیست و کجا قرار دارد؟

سلولهای بنیادی سلولهای تمایز نیافته هستند که می توانند تقسیم و تکثیر شوند و توانایی تبدیل به انواع مختلفی از سلولها نظیر سلولهای پوست، استخوان، خون و مغز را دارند. تبدیل به این سلولها را اصطلاحا تمایز می نامند.

  سلولهای بنیادی در قسمتهای بسیاری از بدن و مغز افراد در حال رشد و نیز افراد بالغ وجود دارند. این سلولها توانایی نوسازی خود را نیز دارند؛ بنابراین بصورت بالقوه در ترمیم و نوسازی سلولها در بدن و مغز ممکن است مفید باشند.

 

سلولهای بنیادی را  از منابع متعددی میتوان بدست آورد؛ مثلا از مراحل بسیار اولیه تشکیل جنین، جنین های سقط شده، سلولهای خونی بند ناف در موقع تولد، مغز استخوان و حتی مغز افراد بالغ.

سلولهای مشتق شده از مراحل اولیه جنین یعنی سلولهای بنیادی جنینی  (ES) برای محققان اهمیت ویژه ای دارد، چرا که این سلولها می توانند به هر نوع سلول دیگری در بدن تبدیل شوند. این سلولها یکی از انواع سلولهایی هستند که در تحقیقات روی درمان پارکینسون هم بکار میروند. 

 

این سلولها را میتوان از لقاح خارج رحمی (IVF) نیز بدست آورد. سلولهای ES در برخی کشورها بدلیل دغدغه های اخلاقی یا مذهبی استفاده نمیشوند. گرچه این سلولها از امیدهای درمان پارکینسون هستند، ولی خطراتی نیز ممکن است داشته باشند، از جمله رشد و تکثیر کنترل نشده و ایجاد تومور.

یک منبع دیگر تولید سلولهای بنیادی از جنین در حال رشد است، شامل مغز جنین. این سلولها بسادگی تکثیر می یابند ولی تمایلی به تولید دوپامین ندارند، بنابراین برای اینکه بتوانند در درمان پارکینسون بکار روند تحقیقات بیشتری لازم است تا عوامل محرک این سلولها برای تبدیل شدن به سلولهایی با قابلیت تولید دوپامین شناخته شوند.

گرچه سلولهای بنیادی در افراد بالغ نیز وجود دارند، تحقیقات زیادی روی آنها صورت نگرفته است، چرا که فقط در نقاط خاصی از بدن و آنهم در تعداد ناچیز هستند و تکثیر آنها سریع نیست. این سلولها در درمان بیماریهایی نظیر سرطان خون (بصورت پیوند مغز استخوان) بکار میروند، و اگر بتوان آنها را به سلولهای عصبی تبدیل کرد شاید در آینده در درمان بیماری پارکینسون نیز بکار روند.

 

چرا تحقیقات روی سلولهای بنیادی در بیماری پارکینسون مهم است؟

در حال حاضر هیچ نوع روش علاج بیماری پارکینسون وجود ندارد و گرچه داروهای مدرن زیادی در کاهش علائم این بیماری ساخته شده اند، این داروها برای مدت کوتاهی موثر هستند و عوارض زیادی ممکن است داشته باشند و تاثیری در جلوگیری از پیشرفت بیماری ندارند. درمان جراحی کاشت الکترود (DBS) نیز گذشته از عوارض جراحی، نمی تواند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد. امید است با پیشرفت بیشتر در تحقیقات بتوان سلولهای آسیب دیده تولید کننده دوپامین در مغز بیماران را با سلولهای جدید و سالم تولید کننده دوپامین (که از سلولهای بنیادی در آزمایشگاه مشتق شده اند) جایگزین کرد. اگر این کار ممکن شود، سلولهای بنیادی امید اول علاج پارکینسون خواهند شد.

 

  منبع:انجمن تخصصی پارکینسون    


برچسب‌ها: سلولهای بنیادی در پارکینسون, بیماری پارکینسون, سلولهای بنیادی, درمان پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:47 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

                                                   

علت بیماری پارکینسون هنوز ناشناخته است. آنچه که می دانیم این است که قسمت کوچکی از مغز بنام ماده سیاه (Substantia Nigra) که حرکات را کنترل می کند بسیاری از سلولهای عصبیش را (Neurons) از دست می دهد. این سلولهای عصبی از یک پیغامبر شیمیایی بنام دوپامین (Dopamine) جهت رساندن پیغام به قسمتهای دیگری از مغز استفاده می کنند 

 

تا حرکات را هماهنگ کنند. نهایتا این پیغام از طریق نخاع (Spinal Cord) به عضلات می رسد. علائم بیماری پارکینسون بعلت کمبود دوپامین رخ می دهند، که عبارتند از لرزش (Tremor)، کندی حرکت (Bradykinesia) و سفتی حرکات (Rigidity).

بسیاری از تحقیقات جاری در درمان بیماری پارکینسون (شامل ژن درمانی) به جایگزینی دوپامین از دست رفته یا سعی در جلوگیری از تخریب سلولهای عصبی باقیمانده معطوف شده است.

 

ژن درمانی (Gene Therapy) چیست؟

ژن درمانی یک روش جدید در درمان مشکلات طبی است. ژنهای نرمال به افراد دچار بیماریهای مختلف انتقال داده می شود تا بر اثرات ژن غیر طبیعی غلبه کند. ژن درمانی را حتی ممکن است بتوان در درمان بیماریهایی که علت ژنتیک مشخصی ندارند بکار برد.

 

آیا بیماری پارکینسون ارثی است؟

در اکثر موارد بیماری پارکینسون ارثی نیست. با این حال خانواده های کمی وجود دارند که شیوع این بیماری در آنها بیشتر است. برخی تغییرات یا موتاسیون های ژنتیک (Genetic Mutations) در این خانواده ها کشف شده اند و پروتئین های مرتبط با آنها نیز مشخص شده اند. این استعداد ژنتیک همراه با عوامل محیطی احتمالی (نظیر ویروس ها و غیره) می تواند احتمال ابتلای فرد را به بیماری پارکینسون افزایش دهد.

به هر حال باید دانست که برای موثر بودن ژن درمانی لازم نیست بیماری حتما از عوامل ژنتیک ناشی شده باشد. در مورد بیماری پارکینسون نیز ژن درمانی می تواند بصورت بالقوه از مرگ سلولهای عصبی جلوگیری کند و یا سلولهای عصبی که در مراحل اولیه تخریب قرار دارند را نجات دهد.

 

چرا به ژن درمانی (Gene Therapy) در بیماری پارکینسون اهمیت داده می شود؟

در  مراحل اولیه بیماری پارکینسون داروهایی نظیر لوودوپا  (Levodopa) و آگونیست های دوپامین (Dopamine Agonists) می توانند در درمان علائم بالینی بسیار موثر باشند، ولی این داروها جلوی مرگ سلول های عصبی را نمی گیرند و سرعت پیشرفت بیماری را کم نمی کنند. از طرفی در مصرف دراز مدت این داروها تاثیر آن ها کم شده و ممکن است عوارض جدی بروز کند.

 

ژن درمانی (Gene Therapy) در بیماری پارکینسون چگونه استفاده خواهد شد؟

دانشمندان در صدد هستند فراورده های مختلف ژنی را مستقیما به نواحی بیمار مغز منتقل کنند تا شاید در درمان بیماری پارکینسون موفق شوند. دو گروه کلی از این نوع فراورده ها وجود دارند:

عوامل نوروتروفیک – نظیر عوامل رشد دهنده عصبی مشتق شده از سلول های گلیال (Glial Derived Neurotrophic Factor = GDNF)، تحریک کننده های قوی رشد و بقای سلولهای عصبی (نورون ها) هستند و می توانند نورون ها را از آسیب بیشتر محافظت کنند. انتقال مستقیم این ملکول ها بداخل مغز بیماران پارکینسونی در حد تحقیقاتی انجام شده است، ولی نگه داشتن مقادیر کافی و ممتد این مواد در نواحی مورد نظر مغز سخت است. از طرفی عوارض قابل توجهی نیز با این مواد دیده شده است. یکی از اهداف ژن درمانی این است که مغز بیمار پارکینسونی بطور مداوم این عوامل رشد عصبی را تولید کند.

پروتئین هایی که سطح دوپامین (Dopamine) را زیاد می کنند – یک راه جایگزین برای تجویز لوودوپا و مقلدهای دوپامین این است که از طریق ژن درمانی قابلیت سلول های مغز فرد را در تولید دوپامین بالا ببریم. یعنی ژن هایی را بدرون سلول های عصبی مغز تزریق کنیم که توانایی تولید دوپامین را در این سلول ها افزایش دهند.

 

چگونه ژن های درمانی را می توان درون مغز افراد دچار پارکینسون وارد کرد؟

برای انتقال مواد ژنتیک بداخل مغز بیماران پارکینسونی، محققان از برخی ویروسها نظیر آدنوویروس یا لنتی ویروس استفاده می کنند. قبل از اینکه از این ویروسها بعنوان ناقل ژن استفاده شود بایستی قابلیت بیماریزایی آنها را متوقف کرد. ژنهایی که مواد درمانی ( نظیر GDNF و یا پروتئین هایی که دوپامین تولید می کنند) را کد می کنند را می توان وارد این ویروسها کرد؛ سپس این ویروسها مستقیما به قسمت مورد نظر در مغز فرستاده می شوند تا یا از تخریب بیشتر سلولهای سازنده دوپامین جلوگیری کنند و یا این سلولها را برای تولید دوپامین تحریک کنند. محققان ساختار این ویروسها را طوری تغییر داده اند که نتوانند به قسمتهای دیگر بدن انتشار یابند.

این ویروسها در چندین تحقیق روی حیوانات آزمایش شده اند و نشان داده شده که واقعا تخریب سلولهای عصبی را کند می کنند و پیشرفت علائم بیماری پارکینسون را در حیوانات متوقف یا حتی آنها را درمان می کنند.

 

چه نوع تحقیقات بیشتر لازم است تا ژن درمانی در بیماران پارکینسون عملی شود؟

گرچه مواردی که ذکر شد امیدوارکننده بنظر می رسند، مشکلات زیادی وجود دارند که بایستی قبل از انجام ژن درمانی در انسان های دچار بیماری پارکینسون حل شوند:

 • باید مطمئن شویم که موارد تزریقی به مغز برای مدت طولانی (مثلا سالها) فعال و موثر باقی می مانند؛
 • باید مطمئن شویم که موارد تزریقی به مغز در همان نواحی مورد نیاز باقی می مانند و به جاهای دیگر انتشار نمی یابد؛
 • باید مطمئن شویم که در هر زمان خاصی از طول بیماری پارکینسون میزان معینی از مواد ژنتیک درون نواحی مربوطه وجود دارد تا میزان اثر این مواد مطابق با نیازهای بیمار در آن زمان خاص باشد؛
 • باید مطمئن شویم که ویروسهای ناقل ژن بدرون مغز بیماریزا نیستند.

اغلب شرایط مذکور تا حد زیادی قابل حصول است.

 

آیا ژن درمانی خطراتی هم دارد؟

تمام انواع درمان می توانند عوارضی داشته باشند و ژن درمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. ژن درمانی می تواند باعث التهاب مغز شود؛ در مورد سایر عوارض احتمالی نیز تحقیقات بیشتر مورد نیاز است.

 

چه کسانی کاندید مناسب ژن درمانی خواهند بود؟

احتمالا ژن درمانی برای هر کسی مناسب نخواهد بود؛ و مطالعات کاملتری لازم است تا بدانیم چه کسانی بیشترین منفعت را از ژن درمانی میبرند. احتمالا بیماران پارکینسونی که در مراحل اول بیماری قرار دارند و هنوز سلولهای عصبی تولید کننده دوپامین زیاد تخریب نشده اند، و نیز آنهایی که علائمشان بخوبی با داروهای موجود کنترل نشده است و یا با داروهای فعلی دچار عوارض شدیدی نظیر حرکات غیر ارادی یا دیسکینزی (Dyskinesia) می شوند کاندیدهای بهتری برای ژن درمانی خواهند بود.

ژن درمانی احتمالا در افراد دچار افسردگی شدید، زوال شدید ذهنی و جنون یا سایکوز (Psychosis) روش مناسبی نخواهد بود.

گذشته از اینکه عامل بیماری پارکینسون ژنتیک باشد یا نه، بیماران ممکن است از ژن درمانی سود ببرند.

 

چه زمانی ژن درمانی بعنوان درمان بیماری پارکینسون قابل استفاده در انسان خواهد بود؟

فعلا ژن درمانی در بیماران پارکینسونی بعنوان درمان قابل استفاده نیست، و هنوز در مراحل اولیه تحقیقات قرار داریم. هنوز تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوانیم بگوییم آیا بالاخره این روش موثر خواهد بود و یا چه زمانی قابل استفاده خواهد بود.

 

  منبع:انجمن تخصصی پارکینسون


برچسب‌ها: ژن درمانی در بیماری پارکینسون, بیماری پارکینسون با ژن در مانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:43 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

مصرف مولتی ویتامین مینرال (Multivitamin Mineral) برای اغلب مردم بخصوص در سن بالا ایده خوبی برای درمان پارکینسون است. در افراد مسن قابلیت جذب ویتامین ها و املاح کم می شود.

 با این حال بایستی همواره در مورد این مکمل ها با پزشکتان مشورت کنید. پس از 50 سالگی مصرف مکمل آهن توصیه نمی شود، مگر اینکه بیمار کم خون باشد. اگر شما در خطر بروز خونریزی مغزی هستید مصرف دوز بالای ویتامین ای (Vitamin E) توصیه نمی شود. برخی بیماریها بخصوص بیماری های کبدی با مصرف مکمل ها ممکن است بدتر شوند.

 

ویتامین ب6 (Vitamin B6)و بیماری پارکینسون

در دهه های پیشین زمانی که لوودوپا به تنهایی عرضه می شد (یعنی در ترکیب با کاربی دوپا یا بنسرازید نبود) توصیه می شد ویتامین ب 6 کمتر مصرف شود تا جذب لوودوپا را کم نکند. ولی امروزه مصرف مقادیر منطقی این ویتامین مشکلی ایجاد نمی کند. به هر حال اگر به هر علتی شما مجبورید مقادیر بالایی از این ویتامین مصرف کنید سعی کنید حداقل فاصله زمانی مصرف آن را از لوودوپا دو ساعت در نظر بگیرید. در این مواد غذایی مقادیر بالای ویتامین ب6 وجود دارد: جوجه، ماهی، خوک، برنج قهوه ای، تخم مرغ، سویا، سرآل، جو، گندم کامل، گردو، و بادام زمینی.

 

برچسب‌ها: نفش ویتامین ها در پارکینسون, درمان پارکینسون, بیماری پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:41 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

چرا تغذیه (Nutrition) در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون اهمیت دارد؟ تغذیه نمی تواند منجر به علاج یا کند کردن پیشرفت بیماری شود؛ پس چرا اهمیت دارد؟

پاسخ این است که بیماری پارکینسون بسیاری از جنبه های سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد. حرکات سیستم گوارشی را ممکن است کند نماید، که منجر به یبوست می شود، تخلیه معده را کند می کند، و مشکلاتی را در بلع ایجاد می کند. این بیماری می تواند باعث کاهش حس بویایی و چشایی شود.

داروهایی که در درمان بیماری پارکینسون بکار می روند می توانند منجر به تهوع و کاهش اشتها شوند. لوودوپا، از مهمترین داروهای این بیماری، برای جذب از روده بایستی با پروتئین های غذایی رقابت کند.

افراد دچار بیماری پارکینسون در معرض سوء تغذیه قرار دارند؛ بنابراین با توجه بیشتر به تغذیه می توان احساس سلامت بیشتری کرد و از بیماریهای مرتبط با تغذیه اجتناب کرد و از احتمال بستری در بیمارستان کاست.

 تغذیه ایده آل در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون چیست؟ این سوال یک پاسخ منفرد ندارد. بیماری پارکینسون در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. برخی عوامل که نیازهای تغذیه ای شما را تعیین می کنند عبارتند از سن، جنس، ابتلاء شما به بیماریهای دیگر علاوه بر بیماری پارکینسون (نظیر فشار خون  بالا، مرض قند یا دیابت)، آلرژی (حساسیت غذایی)، و غیره.

 

 همچنین داروهای مورد استفاده ممکن است طیف وسیعی ازعوارض را منجر شوند که می تواند روی سلامت تغذیه اثر سوء بگذارند. این داروها شامل داروهای پارکینسون، داروهای فشار خون، داروهای قلبی و نیز داروهای بدون نسخه می شود.

در اینجا به چند مورد مهم ناشی از مشکلات تغذیه اشاره بیشتری می شود:

1-      نازک شدن استخوان ها (Bone thinning):  تحقیقات نشان داده که بیماران پارکینسون (چه مردان و چه زنان) در معرض خطر بیشتری برای نازک شدن استخوان قرار دارند. از طرفی سوء تغذیه، کاهش وزن ناخواسته، و زمین خوردن های مکرر خطر شکستگی استخوان و ناتوانی های دیگر را افزایش می دهند. با پیشرفت بیماری پارکینسون احتمال زمین خوردن ها بالاتر می رود. 

 

بنابراین در بیماران پارکینسون مهم است تغذیه طوری باشد که مواد مغذی تقویت کننده استخوان را (نظیر کلسیم Calcium، منیزیم Magnesium، ویتامین Dو ویتامین K) تامین کند. همچنین تماس منظم با نور آفتاب (جهت تامین ویتامین D) و انجام ورزشهای تحمل وزن (نظیر پیاده روی) مهم است.

2-      کاهش آب بدن (Dehydration): داروهای پارکینسون می توانند خطر کاهش آب بدن را زیاد کنند. بسیاری از بیماران پارکینسون از اهمیت آب برای سلامت آگاه نیستند. کاهش آب بدن می تواند منجر به اغتشاش ذهنی، ضعف، مشکلات تعادل، نارسایی تنفسی، نارسایی کلیه، و مرگ شود. 

 

در آمریکا کاهش آب بدن بیماران پارکینسون باعث حدود دو میلیون روز بستری در سال می شود (بطور متوسط حدود 10 روز بستری در سال برای هر بیمار پارکینسونی) که هزینه ای معادل یک میلیارد دلار را تحمیل می کند.

3-      یبوست (Constipation): بیماری پارکینسون می تواند حرکات روده بزرگ (Colon) را کم کند که منجر به یبوست (Constipation) می شود. این موضوع اهمیت بسیار دریافت فیبرهای غذایی را درسبد غذایی روزانه بیشتر می کند. اگر برخورد مناسب با یبوست صورت نگیرد باعث ایجاد توده مدفوع خشک و سخت می شود که عبور آن بطور طبیعی غیر ممکن می شود. این حالت ممکن است منجر به بستری و حتی جراحی بیمار شود.

4-      کاهش وزن ناخواسته(Unplanned weight loss) : بعللی زیادی بیماران پارکینسون دچار کاهش وزن می شوند بدون اینکه خودشان بخواهند. تهوع، کاهش اشتها، افسردگی، و کندی حرکات از این علل هستند. این موضوع همراه با سوء تغذیه ممکن است باعث تضعیف سیستم ایمنی، تحلیل عضلات، کاهش مواد مغذی حیاتی، و افزایش خطر بیماریهای دیگر می شود. کاهش 10% حداکثر وزن دوران بزرگسالی از عوامل خطر بروز بیماریها و مرگ است.

5-      عوارض دارویی (Medication side effects): داروها نقش مهمی در کمک به درمان علائم بیماری پارکینسون دارند؛ با این حال این داروها در برخی بیماران عوارض ناخواسته ای دارند. دریافت بیش از یک نوع دارو ریسک عوارض را بیشتر می کند. از طرفی بسیاری از بیماران پارکینسون داروهایی جهت درمان بیماریهای دیگر (مثل فشار خون بالا، کلسترول بالا، و غیره) مصرف می کنند. این داروها نیز می توانند منجر به عوارض یا تشدید عوارض داروهای پارکینسون شوند.

برخی عوارض داروهای پارکینسون عبارتند از:

-          تهوع (Nausea)

-          کاهش اشتها و کاهش وزن

-          ورم Edema (تجمع آب در بافتها)

-          خوردن بیمارگونه (Compulsive eating) و افزایش وزن

 

6-      تداخل پروتئین – لوودوپا: یکی از مهمترین داروهای مورد استفاده در بیماری پارکینسون لوودوپا (Levodopa) است (به اسامی مختلف نظیر مادوپار Madopar، سینمت Sinemet، ایزیکام Isicom، پارکین سی Parkin – C، ال- دورام سی L-Doram – C، لوودوپا سی Levodopa – Cو ...). با این حال این دارو برای جذب در روده کوچک بایستی با پروتئین های غذایی رقابت کند، به همین دلیل باید در مورد زمان بندی مصرف این دارو و غذا دقت کرد.

در کل در بیماری پارکینسون یک تغذیه پر فیبر سرشار از غذاهای گیاهی می تواند جذب لوودوپا را تقویت کند، یبوست را بهبود بخشد و مواد مغذی لازم را تامین نماید.

 

نیازهای کلی تغذیه شما

رژیم غذایی روزانه شامل غلات کامل، سبزیجات، میوه جات، غذاهای سرشار از کلسیم و قسمت نسبتا کمتری از غذاهای پر پروتئین بهترین انتخاب در بیماران پارکینسونی است. غلات کامل حاوی فیبر است که دربهبود  یبوست کمک می کند، و در کنترل قند خون، فشار خون، کلسترول و بیماری قلبی مفید است. سبزیجات و میوه جات ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی را تامین می کنند که در تغذیه و تقویت عضلات، سیستم عصبی و سایر اعضای بدن نقش دارند. کلسیم بخصوص در تقویت استخوان ها و جلوگیری از شکستگی مفید است. پروتئین نیز در سلامت سیستم عضلانی مهم است؛ عضلات قوی در برقراری تعادل لازم است.

آیا بهتر نیست سبزیجات و میوه جات تازه بخوریم؟

نه لزوما. روش های کنسروسازی و انجماد مواد غذایی پیشرفت کرده، بطوری که مواد مغذی بیشتری حفظ می شود. بصورت ایده آل بهتر است کمی فراورده خام و کمی پخته مصرف شود. با این حال اگر اختلال در جویدن یا بلع مانع مصرف خام آنها می شود، می توان فقط از فرم پخته مصرف کرد.

 

چند وعده غذا در روز بخوریم؟

متفاوت است. مثلا یک زن غیر فعال با جثه کوچک حدود 6 وعده نیاز دارد، در حالی که یک مرد یا یک زن با جثه بزرگتر و فعال تر وعده های بیشتری نیاز دارد.

 

اندازه هر وعده چقدر باشد؟

حجم غذای مصرفی در هر وعده بایستی کم باشد.


برچسب‌ها: تغذیه در پارکینسون, بیماری پارکینسون, درمان پارکینسون با تغذیه مناسب


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:38 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

در اینجا فقط به نام داروهایی که معمولا در بیماری پارکینسون استفاده می شوند اشاره می کنم؛ توضیح کامل در مورد این داروها را به مطالب آینده موکول می کنم.

شش گروه دارویی اصلی در بیماری پارکینسون استفاده می شود که بنا بر صلاحدید پزشک یک یا چند مورد از آنها ممکن است بکار رود.

 

١- داروهای پیش ساز دوپامین (Dopamine Precursor):

   تحت عنوان لوودوپا- کاربی دوپا به اسامی تجاری مختلف ساخته می شود، نظیر مادوپار، سینمت، پارکین – سی، ایزیکام، ال دورام-سی و استالوو (ترکیبی از لوودوپا و انتاکاپن) و...........

 

 ۲- مقلدهای دوپامین (Dopamine Agonists):

شامل سیفرول (پرامی پکسول یا میراپکس)، روپینیرول (رکیپ)، کابرگولین (داستینکس)، بروموکریپتین، لیزوراید، پرگولید، آپوکینون (آپومورفین)

 

 ۳- مهار کننده های آنزیم کومت (COMT inhibitors) شامل انتاکاپن Entacapone (کومتان Comtan) و تولکاپن Tolcapone (تاسمار Tasmar)

 

 ۴- مهار کننده های آنزیم مائو-بی(MAOB inhibitors) شامل سلژیلین Selegiline و رازاژیلین Rasagiline (آزیلکت Azilect)

 

 ۵- آنتی کولینرژیک ها شامل آرتان (تری هگزی فنیدیل یا تریفن) و بیپریدین

 

 ۶- آمانتادین (آمورل)

 

منبع :انجمن تخصصی پارکینسون


برچسب‌ها: درمان پارکینسون, درمان پارکینسون با دارو, داروهای پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:30 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

بر خلاف بسیاری از بیماریهای دیگر تحلیل برنده سیستم عصبی، درمان موثر برای علائم بیماری پارکینسون وجود دارد. برای بسیاری از بیماران این درمانها می توانند بمدت چندین سال رضایتبخش باشند. متاسفانه هیچ درمانی نمیتواند با اطمینان باعث بهبودی یا کند کردن سیر خود بیماری شود، و درمانهای فعلی حداکثر فقط روی علائم بیماری اثر دارند و نه روی سیر بیماری. البته برای تاثیر روی سیر بیماری نیز درمانهایی پیشنهاد شده اند که یا بدون اثر قطعی هستند ویا در مراحل تحقیقاتی می باشند.

 

چند نکته مهم در تصمیم گیری برنامه درمانی عبارتند از:

  1- لوودوپا همچنان موثرترین درمان برای علائم حرکتی بوده و تمامی بیماران نهایتا به آن نیاز پیدا می کنند.

2- عوارض درازمدت لوودوپا موضوع مهمی است و احتمال بالای  بروز این عوارض در تعیین اینکه  شروع درمان با تقلید کننده های دوپامین یا با لوودوپا باشد تاثیر می گذارد.

3- درمان علائم غیر حرکتی  بخصوص افسردگی نیز از اهداف درمان این بیماری هستند.

4- درمان جراحی نیز در موارد خاصی پیشنهاد می شود، گرچه همه بیماران کاندید جراحی نیستند.

5- پیوند سلولی هنوز در مراحل آزمایشی و عوارض آن بیش از فوایدش است. تحقیقات بیشتر برای درک و اجتناب از این عوارض لازم است.

6- درمانهای غیر دارویی قسمت مهمی ازبرنامه درمانی می باشد.

 

عوارض درازمدت درمان:

با پیشرفت بیماری کنترل علائم با داروها مشکلتر می شود. شایعترین مشکلات، عوارض حرکتی شامل نوسانات حرکتی و بروز حرکات غیر عادی (دیسکینزی Dyskinesia) هستند.

نوسانات حرکتی یعنی اینکه اثر هر دوز دارو زودتر از زمان مورد انتظار از بین میرود و بیمارسریعتر از گذشته  از مرحله روشن ( On یعنی زمانی که دارو روی علائم اثر مثبت دارد) وارد مرحله خاموش ( Off یعنی اتمام اثر مثبت دارو) می شود. در مراحل پیشرفته تر بیماری، زمان خروج از مرحله روشن و ورود به مرحله خاموش غیر قابل پیش بینی تر می شود.

حرکات غیر عادی (دیسکینزی) حرکات غیر ارادی هستند و زمانی رخ می دهند که میزان اثر دارو در مغز بیش از حد مورد نیاز باشد.

 


برچسب‌ها: درمان پارکینسون, آشنایی با درمان بیماری پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:26 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

از آنجا که هیچ روش آزمایشگاهی و رادیولوژیک برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد، تشخیص فقط توسط پزشک و بر اساس علائم بالینی داده می شود. وجود حداقل دو مورد از سه علامت اصلی (لرزش در موقع استراحت، کندی حرکت و سفتی عضله) لازم است، ضمن اینکه علل ثانویه بایستی رد شوند، نظیر مصرف داروهای ضدجنون، یا بروز سکته های متعدد در مناطقی از مغز که مسئول کنترل حرکت هستند. بیماران معمولا بیشتر از لرزش و کندی حرکت خود آگاه هستند و کمتر متوجه سفتی عضلات می باشند. پزشک برای تشخیص ابتدا معاینه استاندارد سیستم اعصاب انجام می دهد از جمله رفلکس ها و حرکات مختلف. 

 

              - برای بررسی کندی حرکت از بیمار خواسته می شود انگشتان شست و سبابه را به سرعت و مکررا بهم بزند. یا پایش را بالا پایین ببرد و کف پایش را به  زمین بزند.

  - برای بررسی لرزش، اندامهای بیمار در حالات مختلف بخصوص در حال استراحت مشاهده می شود. لرزش سر و لرزش صدا در بیماری پارکینسون معمول نیست ولی لرزش در فک و چانه دیده می شود.

   - برای بررسی سفتی عضلات، پزشک اندامها و سر را در حالی که بیمار سعی در شل نگه داشتن آنها دارد حرکت می دهد تا میزان مقاومت غیر ارادی آنها را ارزیابی کند.

   - برای بررسی ناپایداری وضعیتی (ناپایداری در موقع ایستادن)، پزشک از "تست کشیدن"  استفاده می کند. به این صورت که پزشک پشت بیمار می ایستد و از او می خواهد سعی کند تعادل خود را حفظ کند و بیمار را بطور ناگهان به سمت خود می کشد و توانایی بیمار را در برقراری مجدد تعادل خود بررسی می کند.

 

بایستی در مورد مصرف احتمالی داروهایی که می توانند علائم شبیه پارکینسون ایجاد کنند بخصوص داروهایی که عملکرد دوپامین در مغز را مختل می کنند سئوال کرد. نام تعدادی از این داروها که می توانند علائم شبیه پارکینسون ایجاد کنند در زیر آمده است:

آموکساپین، کلرپرومازین، فلوفنازین، هالویریدول، پرفنازین، تری فلوپرازین، پرومتازین، متوکلوپرامید، تیوریدازین، ریسپریدون.

 

چند بیماری دیگر خصوصیات شبیه بیماری پارکینسون دارند و ممکن است با این بیماری اشتباه شوند:

- لرزش اساسی (گاهی ارثی)  که در آن فقط لرزش دیده می شود.

- فلج فوق هسته ای پیشرونده (PSP)  که در آن علاوه بر علائم شبیه بیماری پارکینسون، ناتوانی در نگاه به سمت پایین وجود دارد.

- تحلیل چند سیستمی ( MSA)  که در آن علاوه بر علائم شبیه بیماری پارکینسون، اختلال شدید در سیستم اعصاب خودکار دیده می شود.

- پارکینسونیسم عروقی که ناشی از سکته های متعدد ریز در مغز است.

            - مسمومیت با منوکسید کربن، منگنز، آفت کش ها و بعضی سموم دیگر.

 

  منبع:انجمن تخصصی پارکینسون
 

برچسب‌ها: تشخیص بیماری پارکینسون, بیماری پارکینسون, علائم پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:25 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

ژن های متعددی بعنوان عامل پارکینسون شناخته می شوند ولی این ژن ها مسئول اقلیت محدودی ازموارد بیماری پارکینسون می باشند. مهمترینشان ژنی است بنام پارکین. ژن پارکین پروتئینی تولید می کند که نام آن هم پروتئین پارکین است، و در تخریب پروتئین های معیوب  درون سلولهای مغزی کمک می کند. وقتی ژن پارکین تغییر می کند (یا دچار موتاسیون می شود) این عملکرد مختل می گردد.

احتمالا تجمع پروتئین های معیوب (بعلت اختلال در پاکسازی آنها ناشی از نقص عملکرد پارکین) در مرگ سلول عصبی نقش دارد. دو کپی از ژن معیوب پارکین لازم است تا منجر به بیماری پارکینسون شود. این نوع توارث را اتوزوم مغلوب می گویند. در واقع از هر یک از والدین یک کپی ژن معیوب به ارث می رسد.

موتاسیون ژن پارکین باعث بروز بیماری پارکینسون در سنین پائینتر از معمول می شود (علائم در این مورد اغلب قبل از چهل سالگی شروع می شوند). موتاسیون پارکین شایعترین علت ژنتیک بیماری پارکینسون است، با این حال فقط کمتر از یک درصد کل موارد بیماری را شامل می شود.

ژن های شناخته شده دیگری هستند مثل آلفا-سینوکلئین، و ... که همگی روی هم درصد بسیار ناچیزی از بیماران را شامل می شوند.

منبع:انجمن تخصصی پارکینسون


برچسب‌ها: ژنتیپک در ببماری پارکینسون, ژن درمانی در بیماری پارکینسون, علائم پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:22 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

تصور بر این است  اکثر موارد بیماری پارکینسون از تعامل عوامل ژنی  و محیط ناشی می شود. علل محیطی احتمالا باید یک یا چند سم منتشر در محیط ولی ضعیف باشد. اثرات این سموم احتمالا در طی سالیان و در بیمارانی که استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری پارکینسون دارند اعمال می شود. ماهیت این سموم ناشناخته است، گرچه با مطالعات متعدد اپیدمیولوژیک چند عامل خطر محیطی مطرح شده است.

بالا بودن خطر بروز این بیماری در مناطق روستایی، با مصرف آب چاه و کشاورزی مطرح کننده تاثیر احتمالی سموم کشاورزی است. البته باید توجه داشت که صرفا تماس با این سموم و مصرف آب چاه آلوده با آنها بروز بیماری  پارکینسون را تضمین نمی کند؛ فقدان این تماسها نیز عدم ابتلا را تضمین نمی کند.

 

برچسب‌ها: علل محیطی پارکینسون, بیماری پارکینسون, علائم پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:19 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 

alt

 

 

ماده سياه Substantia Nigra ناحيه كوچكي از ساقه مغز است (ساقه مغز قسمتي از مغز است كه درست بالاتر از نخاع قرار دارد). سلواهاي درون ماده سياه مسئول توليد و آزادسازي ماده اي بنام دوپامين Dopamine هستند. دوپامين يك ناقل عصبي (نوروترانسميتر) است كه در كنترل حركت و تعادل و عملكرد دقيق سيستم اعصاب مركزي مهم است.

 

دوپامين در ارتباط الكتريكي – شيميايي يك ساول عصبي (نورون) با سلول عصبي مجاورش كمك مي كند. دوپاميني كه توسط ماده سياه توليد و آزاد مي شود به قسمتهاي ديگري از مغز مي رود و فعاليت سلولهاي آنها را كنترل مي كند و در واقع اين قسمتهاي  مغز است كه در تنظيم حركات دخيل هستند كه اصلي ترين آنها شامل هسته دمدار و پوتامن است.

در بيماري پاركينسون مهمترين اشكال اين است كه سلولهاي ماده سياه تحليل ميروند و ديگر دوپامين كافي توليد نمي كنند بنابراين به قسمتهايي از مغز كه نيازمند دوپامين هستند( مثل هسته دمدار و پوتامن) دوپامين كافي نميرسد و در نتيجه اين قسمتها دچار اختلال عملكرد مي شوند كندي حركات، لرزش در موقع استراحت و سفتي عضلاني نتيجه اين اختلال عملكرد هستند.

از درمانهاي اصلي در بيماري پاركينسون تامين دوپامين مغز توسط داروهايي نظير لوودوپا است (كه در مغز به دوپامين تبديل مي شود). يا مي توان از داروهاي تقليدكننده دوپامين (موسوم به آگونيست هاي دوپامين) استفاده كرد.

منبع:انجمن تخصصی پارکینسون


برچسب‌ها: ماده سیاه در بیماری پارکینسون, بیماری پارکینسون, علائم پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:16 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

مهمترین عامل خطر پارکینسون ، افزایش سن است.

مردان مختصری بیش از زنان مبتلا می شوند.

سابقه خانوادگی نیز عامل خطر مهمی است. در  کسانی که یکی از بستگان درجه یک آنها (والدین یا خواهر و برادر) مبتلا هستند ریسک ابتلا حدودا دو برابر می شود. این افزایش ریسک ابتلا می تواند بعلت ترکیبی از علل محیطی و ژنتیک باشد (بستگان درجه یک بیشتر محتمل است در محیط مشترک زندگی کنند) .

تنها عاملی که بطور قابل توجهی با کاهش خطر ابتلا بیماری پارکینسون همراه است کشیدن سیگار می باشد. مشخص نیست آیا واقعا کشیدن سیگار اثر حفاظتی دارد یا کسانی که استعداد کمتری به ابتلا به این بیماری دارند استعداد کمتری هم برای سیگاری شدن دارند. با این حال خطرات سیگار به حدی زیاد است که به هیچ عنوان کشیدن سیگار جهت کاهش ریسک پارکینسون توصیه نمی شود.

مصرف کافئین در حد کم یا متوسط نیز ریسک ابتلا به پارکینسون را کم می کند.

در زنان احتمالا جایگزینی هورمونی در دوران یائسگی ریسک ابتلا را کم می کند.


برچسب‌ها: عوامل خطر پارکینسون, عوامل حفاظت کننده پارکینسون, بیماری پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:12 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

علائم حرکتی:

 • کندی حرکات Bradykinesia
 • لرزش در موقع استراحت Tremor at rest
 • سفتی عضلانی Rigidity
 • خمیده بودن تنه Flexed Posture
 • کشیدن پاها روی زمین موقع راه رفتن Shuffling
 • فریز شدن موقع حرکت Freezing
 • کاهش حرکت دستها موقع راه رفتن Reduced Arm Swing
 • سختی در موقع بلند شدن از روی صندلی
 • ریزنویسی Micrographia
 • فقدان بیان در صورت - صورت ماسکه Masked Face – Expressionless face
 • ناتوانی در چرخیدن و جابجایی در تخت خواب
 • ناپایداری در ایستادن و راه رفتن
 •  

 علائم غیر حرکتی:

 • کاهش حس بویایی
 • اختلالات خواب
 • گرفتگی دردناک پا – کرامپ Cramp
 • افسردگی
 • یبوست
 • آبریزش دهان
 • افزایش تعریق
 • تکرر ادرار
 • ناتوانی جنسی در مردان

همه علائم در یک بیمار دیده نمی شوند.


منبع:انجمن تخصصی پارکینسون

 
برچسب‌ها: علائم پارکینسون, علائم حرکتی پارکینسون, علائم غیر حرکتی پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:9 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

  مقدمه ای بر بیماری پارکینسون

alt

بیماری پارکینسون اولین بار توسط جیمز پارکینسون در سال 1817 توصیف شد. یک بیماری تحلیل برنده سیستم عصبی (نورودژنراتیو Neurodegenerative) است یعنی مرگ و اختلال عملکرد سلولهای عصبی (نورون ها). این بیماری باعث هم علائم حرکتی و هم علائم غیرحرکتی می شود.

در آمریکا حدود یک میلیون نفر دچار این بیماری هستند. البته تشخیص اشتباهی شایع است. احتمال بروز آن با افزایش سن بیشتر می شود و اغلب در سن  60- 50 سالگی شروع شده و تدریجا بدتر می شود.  شروع قبل از 30 سالگی نادر است.

تاکنون هیچ درمانی برای علاج قطعی این بیماری یا برای کاهش سرعت پیشرفت آن تاثیر اثبات شده نداشته است. با این حال داروهایی برای درمان علائم آن در دسترس هستند. چند نوع جراحی و روشهای غیر دارویی نیز برای درمان علائم بیماری وجود دارد.

 

برچسب‌ها: مقدمه ای بر بیماری پارکینسون


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:4 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

اگر دل درد و دل پیچه، نفخ شکم و اسهال و یبوست امان شما را بریده و از کاربرد روشهای درمانی سود چندانی نصیب تان نشده است، بد نیست مقاله زیر را نیز بخوانید. 
افرادی که بر اثر ابتلا به این ناراحتیهای گوارشی در محیط کار یا اجتماع خود مشکل دارند و مسافرت در مسیر های کوتاه نیز برای آنها دشوار است، اغلب پس از مراجعه به پزشک با اصطلاحی شایع رو به رو می شوند. "سندرم روده تحریک پذیر" یا به اختصار آی بی اس IBS نامی است که ما پزشکان به این گروه از علایم آزار دهنده داده ایم. 

در این مقاله سعی

داریم با رویکرد تازه ای در درمان این عارضه آشنا شویم اما بدیهی است که در ابتدا می بایست مختصری پیرامون طبیعت این بیماری و راههای رایج تشخیص و درمان آن توضیح دهیم.

سندرم روده تحریک پذیر IBS عارضه ای بسیار شایع است که حدود ۲۰ درصد بالغین از آن رنج می برند به گونه ای که در زمره یکی از شایع ترین تشخیصهای پزشکی در زمان مراجعه به مراکز درمانی قرار دارد. اغلب مبتلایان به آی بی اس را بانوان تشکیل می دهند و در نیمی از موارد بیماری نخستین بار بعد از سن ۳۵ سالگی آشکار می شود.


● علایم سندرم روده تحریک پذیر 

همانگونه که در ابتدا بیان شد شایع ترین علایم سندرم روده تحریک پذیر نفخ و احساس پری و نارحتی در شکم همراه با یبوست، اسهال یا اسهال و یبوست متناوب است. برخی بیماران پس از چندین ماه احساس بهبودی بار دیگر به این علایم دچار می شوند. بنابر این آی بی اس ممکن است در برخی افراد دوره های عود و بهبودی متناوب داشته باشد.


● علل بیماری 

پژوهشگران پزشکی هنوز در باره علل ایجاد این بیماری به نتیجه قطعی دست نیافته اند اما برخی مطالعات عواملی مانند بزرگی روده بزرگ یا کوچک و حساسیت این بخش از لوله گوارش در برابر برخی مواد غذایی و استرس را در ایجاد سندرم روده تحریک پذیر موثر می دانند. در این افراد حرکات روده بزرگ غیر طبیعی است و پوشش سلولی جدار آن در برابر دستگاه ایمنی و سیستم عصبی بدن از حالت طبیعی حساس تر است. علاوه بر این میزان ترشح ماده ای موسوم به سروتونین Serotonin در دستگاه گوارش بیماران مبتلا به آی بی اس غیر طبیعی است. این ماده در سلامت حرکات دودی روده ها نقش موثری بر عهده دارد. برخی محققان نیز عفونتهای دستگاه گوارش را در پیدایش این بیماری موثر می دانند. نظریه های دیگری نیز در زمینه عوامل موثر در پیدایش آی بی اس مطرح است که اشاره به آنها در این مجال نمی گنجد.


● روشهای تشخیص 

تشخیص آی بی اس تنها بر پایه معاینه بالینی و بررسی شرح حال بیمار صورت می گیرد و هیچ گونه آزمایش تشخیصی در این زمینه وجود ندارد. گاه برای کنار گذاشتن سایر تشخیصهای مشابه از بررسی نمونه خون یا مدفوع و نیز رادیولوژی و آندوسکوپی استفاده می کنیم و هنگامی که نتیجه همه این آزمایشها طبیعی باشد، به تشخیص آی بی اس می رسیم. هنگامی که بیماری ظرف یک سال دست کم ۱۲ هفته دل درد داشته باشد، احتمال وجود آی بی اس زیاد است. لازم نیست که این ۱۲ هفته پشت سر هم باشد. مشخصه درد در سندرم روده تحریک پذیر آن است که بیمار پس از اجابت مزاج بهبود می یابد. شروع درد با شروع حرکات روده همزمان است و با شروع درد قوام مدفوع و تعداد دفعات اجابت مزاج تغییر می کند.


● عوامل موثر در ایجاد بیماری 

برخی عوامل در ایجاد و تشدید علایم سندرم روده تحریک پذیر نقشی اثبات شده دارند. از میان این عوامل می توان به پرخوری، نفخ شکم، مصرف برخی داروها، مصرف غذاهای حاوی غلات مانند گندم، جو، چاودار، مصرف نوشیدنیهای کافئین دار مانند چای، قهوه و نوشابه های کولا و سرانجام استرس و تنشهای عاطفی اشاره کرد. نتایج پژوهشهای پزشکی حاکی از آن است که بانوان مبتلا به آی بی اس در دوره های ماهانه خود علایم بیماری را با شدت بیشتری تجربه می کنند. علاوه بر این بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب بیشتر به آی بی اس دچار می شوند و همچنین شدت علایم آی بی اس در مبتلایان به ناهنجاریهای اضطرابی و افسردگی بیشتر است.


● درمان سندرم روده تحریک پذیر 

متاسفانه حدود ۷۰ درصد بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر به پزشک مراجعه نمی کنند. از سوی دیگر تا کنون برای این بیماری راه علاج قطعی یافت نشده است و تمام روشهای درمانی با هدف تخفیف علایم آزار دهنده آی بی اس تجویز می شوند. بدیهی است که پزشک معالج بسته به نوع و شدت هر یک از علایم ممکن است داروهای ویژه ای برای شما تجویز کند که در این مجال به بحث در این باره نخواهیم پرداخت اما تمامی پزشکان در برخورد با بیمار مبتلا به آی بی اس در مورد ضرورت مدیریت استرس و تغذیه مناسب اتفاق نظر دارند. خاطر نشان می کنیم که آی بی اس به خودی خود بیماری خطرناکی نیست و به هیچ وجه به بیماریهای وخیمی مانند سرطان تبدیل نخواهد شد. علاوه بر این باید به خاطر داشت که آی بی اس با بیماریهای التهابی رود که به اختصار آی بی دی inflammatory Bowel Diseases نامیده می شوند (شامل دو بیماری کرون Crohn&#۰۳۹;d Diseaseو کولیت اولسرو Ulcerative Colitis) تفاوت دارد.


● کاربرد یوگا در درمان آی بی اس 

برخی آساناهای یوگا در پیشگیری از پیدایش یا تخفیف علایم آزار دهنده سندرم روده تحریک پذیر نقشی اثبات شده دارند. همانگونه که در مقالات مربوط به یوگا درمانی بارها اشاره کرده ایم، همواره بهتر است برای بهره گیری از آثار درمانی آساناها آنها را زیر نظر مربیان کاملاً خبره بیاموزیم. از این رو در ابتدای این بحث بار دیگر یادآور می شویم کاربرد حرکات بدنی یوگا در درمان بیماریها زیر نظر افراد کم تجربه و نا آگاه بروز آسیبهای جدی را به همراه خواهد داشت. از این رو در این مجال تنها به معرفی اسامی چند آسانای سودمند در درمان علایم سندرم روده تحریک پذیر و برخی از سایر ناراحتیهای گوارشی اکتفا و توصیه می کنیم که علاقه مندان با مراجعه به مربیان کارآزموده یا مطالعه شماره های گذشته نشریه یوگا پیام مهر چگونگی قرار گرفتن صحیح در هر حرکت را بیاموزند و تمرین کنند.

▪ حرکت قایق Navasana 
▪ حرکت کمان Dhanurasana 
▪ حرکت شتر Ustrasana 
▪ حرکت بچه Balasana 
▪ حرکت کبری Bhujangasana 
▪ خم به جلو در حالت نشسته paschimottasana 
▪ حرکت ماهی Matsyasana


منبع:ایران سلامتبرچسب‌ها: درمان رودهای تحریک پذیر, بیماریهای IBS, سندروم روده, درمان سندرم روده تحریک پذیر با یوگا


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 15:0 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

فیبرومیالژی Fibromyalgia بیماری است که مشخصه آن درد در بسیاری از نقاط بدن همراه با احساس خستگی است. فیبرومیالژی یک بیماری مزمن است که مفصل را گرفتار نمیکند.

فیبرومیالژی از اختلاط سه کلمه فیبرو Fibro ( به معنی بافت همبندی است که تاندون ها و رباط ها را میسازد) و می My ( به معنی عضله است) و الژیا Algia (به معنی درد است) ساخته شده و از لحاظ لغوی به معنی دردی است که در عضلات و تاندون ها وجود دارد. با توضیحاتی که در بالا داده شد به نظر میرسد منشا مشکل در عضله و تاندون نبوده و رد واقع در مغز و سیستم عصبی است ولی درد در نهایت در روی عضلات و تاندون ها حس میشود.

 

علت فیبرومیالژی چیست

علت فیبرومیالژی به درستی شناخته شده نیست. تحقیقات نشان داده که بیماران مبتلا به فیبرومیالژی دچار تغییراتی در سطح نوروترانسمیترها Neurotransmitters در مغز و اعصاب میشوند. نوروترانسمیترها موارد شیمیایی خاصی هستند که نوسط اعصاب تولید شده و نقش مهمی در انتقال پیام های عصبی دارند.

در این بیماری مقدار یک نوروترانسمیتر بنام سروتونین Serotonin در مغز کم میشود. همچنن این بیماران در مایع مغری نخاعی Cerebrospinal fluid خود (مایع مغزی نخاعی مایعی است که اطراف مغز و نخاع را فرا گرفته است و در واقع مغر و نخاع در آن غوطه ور هستند) مقادیر بالاتری از یک ماده شیمیایی به نام ماده پی Substance P دارند. این ماده هم در انتقال پیام های درد تاثیرگذار است.

به نظر میرسد افراد مبتلا به فیبرومیالژی به پیام های دردی که به مغزشان میرسد حساسیت بیش از معمول دارند. در واقع فشارهایی که در افراد معمولی موجب درد نمیشود در این افراد ایجاد درد میکند.

بیملری فیبرومیالژی در دو درصد مردم دیده میشود. در زنان هفت برایر شایعتر از مردان بوده بطوریکه بیش از 80 درصد بیماران از خانمها هستند و بیشتر در سنین 55-25 دیده میشود.

 

علائم فیبرومیالژی چیست

          575
                  محل های شدت درد در فیبرومیالژی 

مهمترین علامت بیماری فیبرومیالژی احساس درد و خستگی در بسیاری از مناطق بدن است.
درد میتواند در هر نقطه ای از بدن احساس شود و بعضی بیماران در همه بدنشان احساس درد میکنند. بیشترین احساس درد در گردن و پشت است.

درد بصورت عمقی و یک احساس سوزشی شدید است. شدت درد بعضی روزها کمتر و بعضی روزها بیشتر است و در روزهایی که فرد دچار استرس های عصبی است بیشتر میشود. شدت درد همچنین بر اثر سرما یا فعالیت بدنی بیشتر میشود. بیمار ممکن است صبح بعد از برخاستن از خواب در بدنش احساس خشکی کند.
یکی دیگر از علائم فیبرومیالژی وجود نقاط متعدی در بدن است که به فشار حساس بوده و فشار دادن آن نقاط موجب افزایش درد میشود. به این نقاط Tender point یا Trigger point میگویند. این نقاط بیشتر در پشت گردن و ستون مهره، شانه ها، قفسه سینه، لگن، آرنج و زانو هستند.

علامت دیگر بیماری که ممکن است از درد هم برای بیمار آزار دهنده تر باشد احساس خستگی شدید است که در 90 درصد بیماران دیده میشود. از علل مهم این احساس خستگی اختلالاتی است که در خواب این بیماران ایجاد میشود. برای اینکه خواب موجب آرامش فرد شود باید عمق خواب زیاد باشد.

در این بیماران عمق خواب کم بوده و به اصطلاح خواب سبکی دارند. بیمار وقتی از خواب برمیخیزد بجای شادابی احساس خستگی میکند، مثل اینکه کل طول شب را کار کرده اند.

حال بسیاری بیماران صبح ها بد و عصر ها بهتر است. این احساس خستگی موجب میشود بیمار قدرت تمرکز و تا حدودی حافظه خود را هم از دست بدهد. بیمار ممکن است دچار افسردگی یا اضطراب باشد.

علائم دیگری که ممکن است همراه با فیبرومیالژی دیده شوند عبارتند از

 • سردرد
 • تعداد دفعات ادرار کردن بیشتر میشود
 • برور علائم بیمار به نام "سندروم روده تحریک پذیر" با علائمی شامل درد شکم، اسهال، گاهی یبوست و نفخ شکم
 • 20 درصد بیماران مبتلا به فیبرومیالژی دچار بیماری "پای بیقرار" Restless leg syndrome هستند.
 • عادات ماهانه دردناک در خانمها
 • احساس گزگز در انگشتان دست و پا

 منبع:ایران ارتوپد


برچسب‌ها: فیبرومیالژی, علت فیبرومیالژی, علائم فیبرومیالژی, تشخیص فیبرومیالژی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:52 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

اسفرزه گیاه بومی‌ایران و شبه قاره هند بوده و از قرون گذشته دانه آن مورد مصرف بوده است. این گیاه بواسطه اثر تنظیم کنندگی که بر حرکات روده دارد در پیشگیری از یبوست و همچنین در بیماری روده تحریک پذیرIBS موثر می‌باشد.

ترکیبات شیمیائی:
چربیها10-5% شامل اسید های چرب غیر اشباعunsaturated fatty acid و استرول هاSterols، موسیبلاژها 15-10% شامل گزیلوزXylose ، گالاکتورونیک اسیدGalacturonic acid ارابینوز Arabinose و رامنوز Rhamnose از عمده ترین مواد تشکیل دهنده می‌باشند.خواص اسفرزه :
ضد اسهال: با جذب مایعات اضافی داخل روده موجب کاهش حرکات روده می‌گردد و دفعات اسهال را کاهش می‌دهد. بخصوص در اسهال های ترشحی که با دفع مایعات زیاد همراه می‌باشد.

ضد یبوست: با جلوگیری از بازجذب مایعات موجب افزایش حجم محتویات روده شده و دفعات اجابت مزاج را افزایش می‌دهد. بخصوص در مواردی که اجابت مزاج باید نرم باشد، مثل بواسیر، بعد از عمل فتق و افتادگی مقعد استفاده می‌شود. همچنین در یبوست های مزمن و در افراد مسن بسیار موثر است.

کاهش کلسترولLDL: بواسطه اثر موسیلاژی و نیز مقادیری از چربیهای غیر اشباع موجود در این گیاه ، میزانLDL را کاهش میدهد . بخصوص در بیمارانی که بیشتر کلسترول LDL بالا می‌باشد ، موثرتر است .

بیماری روده تحریک پذیرIBS : با جلوگیری از باز جذب ترشحات روده منجر به کاهش میزان یبوست شده و نیز نفخ ایجاد نمی‌کند، لذا در بیمارانی که تابلو بارز بیماری IBS یبوست است مناسب میباشد.


مواردمنع مصرف و احتیاط:* در افرادی که احتمال انسداد نسبی وجود دارد مصرف اسفرزه بدلیل احتمال ایجاد انسداد ممنوعیت دارد.
* در بچه‌های زیر7 سال و افرادی که بدلیلی توانایی مصرف آب زیاد ندارند( اختلال عصبی، دمانس، نارسایی قلبی و کلیوی)
* در افراد دیابتی بعلت اینکه جذب کربوهیدرات را آهسته می‌کند لذا تنظیم قند را بهم ریخته و باید با احتیاط مصرف شود.
* بدلیل احتمال وجود حساسیت بار اول مقدار کم استفاده شود.

تداخلات داروئی:
* بواسطه مواد موسیلاژ اسفرزه‌، احتمال کاهش جذب داروهائی که توام با آن مصرف میشود، وجود دارد لذا باید 1-2 ساعت بین مصرف اسفرزه با دارو(دیگوگسین،لیتیم،وارفارین، آهن ..) فاصله باشد.
* دز انسولین در کسانیکه اسفرزه استفاده می‌کنند بدلیل کاهش سرعت جذب کربوهیدرات باید تغییر کند.

مصرف در دوران بارداری:
به همراه مایعات زیاد بلامانع است.

مصرف در دوران شیردهی:
بلامانع است.


منبع:بیماریهای IBS روده های تحریک پذیر

برچسب‌ها: درمان رودهای تحریک پذیر, بیماریهای IBS, سندروم روده, درمان اسهال ویبوست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:45 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
رام کردن روده هاي سرکش<نشانگان روده تحريك‌پذير> يكي از شايع‌ترين اختلالات گوارشي است كه انسان‌ها را مبتلا مي‌كند. تخمين زده مي‌شود كه تنها در آمريكا 42 ميليون نفر به آن مبتلا باشند. گر چه نمي‌دانيم چرا، اما 07 درصد مبتلايان به اين بيماري زن‌ها هستند. 

اين بيماري را گاهي به اسامي ديگر مثل كوليت عصبي يا كوليت اسپاسمي هم مي‌شناسند. روده تحريك پذير باعث دوره‌هاي تكرار شونده يبوست يا اسهال (يا اسهال و يبوست متوالي) مي‌شود كه همراه با دل‌پيچه،‌نفخ‌ كردن و خروج گاز است.
 
علائم بيماري بسياري از مبتلايان باعث اختلال در كار و فعاليت‌هاي روزمره مي‌ شود. برخي از زنان دچار اين بيماري به خاطر آن در خارج شدن خانه هم دچار مشكلند و مي‌خواهند هميشه در نزديك توالت باشند.


فقط شرح حال و معاينه


هيچ آزمايش قطعي براي تشخيص اين بيماري وجود ندارد. معمولا پزشكان با تجربه تنها پس از صحبت كردن با شما و انجام معاينه جسمي به وجود اين بيماري پي مي‌برند.
پزشك براي اطمينان خاطر ممكن است علائم اختصاصي بيماري را از شما جستجو كند و آزمايش‌هاي معمول خون و مدفوع براي شما تجويز كند و احتمال وجود عدم تحمل لاكتوز- قندشير- را كه مي‌تواند علائم مشابهي را ايجاد كند، جستجو كند. 


پزشك در صورت مشكوك شدن ممكن است ساير علل اسهال و يبوست ناشي از بيماري عمومي مثلا بيماري تيروئيد يا ساير بيماري‌هاي روده‌اي را در شما بررسي كند تا مطمئن شود تشخيص اوليه‌اش درست است. 


اين آزمايش‌ها براي رد كردن ساير علل اسهال و يبوست حتي ممكن است شامل كولونوسكوپي -آندوسكوپي روده بزرگ- هم بشود.


روده تحريك‌پذير، غريب آشنا روده تحريك‌پذير يك بيماري كاركردي روده است، يعني هيچ بيماري يا ناهنجاري ساختماني در آن يافت نمي‌شود. تشخيص روده تحريك‌پذير به وجود درد يا ناراحتي شكمي براي 21 هفته يا بيشتر (كه لزوما متوالي نيست) در 21 ماه گذشته منوط است،‌در صورتي كه دست كم دو مشخصه از موارد زير نيز آن را همراهي كند. 


‌تخفيف درد شكمي با اجابت مزاج، تغيير دفعات اجابت مزاج، تغيير ظاهر يا شكل مدفوع.
اين نشانه‌ها هم دال بر وجود روده تحريك‌پذير است: 


تعداد غيرطبيعي موارد اجابت مزاج(بيشتر از سه بار در روز يا كمتر از سه بار در هفته)، شكل يا قوام غيرطبيعي مدفوع، اشكال در هنگام دفع مدفوع (زورپيچ، فوريت،‌ احساس دفع ناكامل)، دفع بلغم، احساس نفخ و اتساع شكم.


علت بروز اين علائم چيست؟ برخي كارشناسان معتقدند كه اختلال اعصاب يا عضلات روده اين بيماري را به‌وجود مي‌آورد. عده‌اي ديگر اختلال پردازش حس‌هاي مربوط به روده در مغز را مسئول قلمداد مي‌كنند. براي مثال پژوهش‌ها نشان داده‌اند كه افراد مبتلا به روده تحريك‌پذير در مورد حركات روده‌اي خود حساسيت و هشياري بيش از حدي نشان مي‌دهند. 


برخي از اين بيماران ممكن است بي‌نظمي‌هايي در فعاليت عضلاني روده بزرگ داشته باشند.
پژوهش‌ها همچنين بيانگر آن است كه ابتلا به يك ويروس روده‌اي ممكن است زمينه را براي ظهور اين بيماري فراهم كند، به‌خصوص اگر واقعه‌اي استرس‌زا به‌دنبال آن بيماري ويروسي بوجود آيد. 


يك نظريه جديدتر بر ميزان <سروتونين>، يك پيغام‌بر عصبي، متمركز است.‌ پيغام‌برهاي عصبي مواد شيميايي هستند كه پيام‌هاي عصبي را ميان سلول‌هاي عصبي انتقال مي‌دهند،‌شايد در مورد رابطه ميان افسردگي و ميزان سروتونين در مغز شنيده باشيد. 


اما سروتونين در روده‌ها هم توليد مي‌شود و بر اعصاب دستگاه گوارش اثر مي‌گذارد، برخي از پژوهش‌ها بيانگر آن هستند كه در بيماران مبتلا به روده تحريك‌پذير كه اغلب از اسهال رنج مي‌برند ميزان سروتونين در روده افزايش يافته است در حالي كه در بيماراني كه يبوست علامت غالب را تشكيل مي‌دهد ميزان سروتونين روده‌ها كاهش يافته است.
همچنين بدانيد كه عوامل عاطفي هم در اين بيماري دخيل هستند. براي مثال استرس و تنش اغلب علائم بيماران را تشديد مي‌كند.


درمان علامتي با توجه به اينكه در حال حاضر درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد، هدف درمان‌ها مهار كردن علامت‌هاي بيماري است.
يبوست: انواع موادي است كه حجم مدفوع را مي‌افزايند مانند فيبرهاي غذايي، سبوس و فرآورده‌هايي موسوم به <پسيليوم> مي‌توانند به درمان يبوست كمك كنند؛ اما اين مواد اسهال و درد بيمار را برطرف نمي‌كنند و ممكن است نفخ و خارج شدن گاز را بدتر كنند. 


بهتر است استفاده از اين را با مقادير كم شروع كنيد و تدريجا مصرف آنها را افزايش دهيد. همراه اين مواد مقدار زيادي مايعات بنوشيد. بسياري از پزشكان معتقدند اگر ملين‌ها به طور سنجيده مصرف شوند، بي‌خطر و موثر هستند. 


ملين‌هايي كه از طريق تحريك عضلات روده عمل مي‌كنند مثل <بيزاكوديل> ممكن است باعث چنگه‌هاي (كرامپ‌ها) شكمي شوند و درد بيمار را بدتر كنند. چاي‌هاي گياهي ملين هم در بازار موجودند، در ابتدا اين چاي‌ها را با كمترين غلظت مصرف كنيد و بعد تدريجا غلظت را تا حدي كه بر شما موثر واقع شود، بالا ببريد.
اسهال: داروي ضداسهال <لوپراميد> انقباضات عضلات روده و ترشح مايع به درون روده را كاهش مي‌دهد.
بررسي‌ها بيانگر آن است كه لوپراميد اسهال را رفع مي‌كند ولي بر درد بيماران اثري ندارد.لوپراميد براي بيماران كه به طور متناوب دچار اسهال و يبوست مي‌شوند، داروي مناسبي نيست. داروي ضداسهال ديگري كه در اين بيماران بكار مي‌رود ديفنوكسيلات (يا به صورت تركيب ديفنوكسيلات و آتروپين با نام لوموتيل) است كه با نسخه پزشك قابل تهيه است.

نفخ و خروج گاز: فرآورده‌هاي دارويي حاوي سايمتيكون و ضد نفخ‌هاي ديگر مثل شاركول و آلفا-گالاكتوزيداز چندان موثر نيستند. بهترين شيوه اجتناب از غذاهايي است كه گاز توليد مي‌كنند و باعث نفخ مي‌شوند، از جمله لوبيا، ‌لبنيات،‌ موز، بيسكويت شور، نوشابه‌هاي گازدار و ميوه و سبزي خام.


درمان درد شكم داروي ضداسپاسم، عضلات معده و روده را شل مي‌كند. اين داروها به تخفيف درد شكم كمك مي‌كنند، اما سودمندي آنها در مورد اسهال يا يبوست نامعلوم است. از جمله اين گروه داروها مي‌توان به دي‌سيكلومين و هيوسين اشاره كرد. 


اين داروها داراي عوارض جانبي مانند خشكي دهان، تعريق، تاري ديد، سرگيجه، يبوست، نفخ، مشكلات ادراري، سردرد و تپش قلب هستند. 


برخي بيماران مي‌گويند كه اسانس نعناع درد آنها را برطرف مي‌كند. ما اسانس نعناع با توجه به اينكه دريچه‌ مري به معده را هم شل مي‌كند، ممكن است باعث ترش كردن و سوزش سردل شود. 


گروهي از داروها بنام <پروكينتيك‌ها> فعاليت عضلات صاف روده‌ها را افزايش مي‌دهند و ممكن است به تخفيف نفخ و يبوست كمك كنند. از جمله اين داروها مي‌توان به متوكلوپراميد اشاره كرد. 


ظاهرا مصرف مقادير كم داروهاي ضدافسردگي سه حلقه‌اي مانند آمي‌تريپ‌تيلين يا نورتريپ‌تيلين هنگام خواب در تخفيف درد شكم موثر است. برخي از تحقيقات نشان داده است كه اين گروه داروها بيش از همه در مبتلايان به روده تحريك‌پذير با علائم غالب اسهالي موثرند. 


البته اين داروها هم عوارض جانبي خود مثل ضعف، خوا‌ب‌آلودگي، خشكي دهان و يبوست را دارند. از داروهاي ضدافسردگي گروه مهار كننده‌هاي انتخابي سروتونين مثل فلوكستين كه عوارض جانبي كمتري دارند نيز در درمان نشانگان روده تحريك‌پذير استفاده شده است، اما كارآيي آنها قطعا ثابت نشده است.


آيا پروبيوتيك‌ها در روده تحريك‌پذير موثرند؟ 
پروبيوتيك‌ها‌ حاوي ‌باكتري‌هاي زنده‌اي هستند كه به شكل كپسول يا پودر (يا در ماست) مصرف مي‌شوند. اين مواد ممكن است با برقراري تعادل ميان انواع باكتري در روده و احتمالا با تاثير گذاشتن بر دستگاه ايمني به رفع مشكلات روده‌اي كمك كنند.

شماري از تحقيقات كوچك و نيز گزارش‌هاي موردي حاكي از آن است كه پروبيوتيك‌ها مي‌توانند علائم روده تحريك ‌پذير را كاهش دهند. اما در حال حاضر نمي‌توان با قاطعيت در مورد بي‌خطر بودن يا كارآيي آنها اظهار نظر كرد. بهتر است قبل از مصرف اين فرآورده‌ها با پزشكتان مشورت كنيد.
برچسب‌ها: روده های سرکش, روده های تحریک پذیر, رام کردن روده ها, درمان درد شکم


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:45 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
تسکین‌ سندروم روده تحریک‌پذیر

سلامت > خانواده- همشهری آنلاین:
سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) بر نحوه حرکت غذا بوسیله روده‌ها درون بدن تاثیر می‌گذارد

علائم سندروم روده تحریک پذیر ممکن است به دنبال استرس، اضطراب و گاهی خوردن برخی غذاها آغاز شود.

برای کنترل کردن علائم IBS این نکات را رعایت کنید:
غذاهای سالم متنوع بخورید و از غذاهای پرچربی پرهیز کنید.
مقدار زیادی آب بنوشید.
به جای آنکه مقدار زیادی غذا در دو یا سه وعده مصرف کنید، غذا را در چندین وعده با مقدار کم مصرف کنید.
راه‌هایی را برای کاهش تنش و اضطراب خود پیدا کنید.
از مصرف ملین‌ها پرهیز کنید، چرا که ممکن است به آنها وابستگی پیدا کنید. این داروها روده‌های شما را ضعیف می‌کنند.


منبع : همشهری

برچسب‌ها: تسکین‌ سندروم روده تحریک‌پذیر, روده تحریک پذیر, تسکین روده, تسکین سندروم روده


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:43 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
سندروم روده تحریک‌پذیر چیست؟

سلامت > خانواده- همشهری آنلاین:
سندروم روده تحریک‌پذیر(IBS) هنگامی رخ می‌دهد که عضلات روده یا به شدت منقبض می‌شوند یا به قدر کافی منقبض نمی‌شوند و در نتیجه مواد غذایی از درون آنها یا با سرعت زیاد یا بیش از حد کند عبور می‌کند.

IBS معمولا زنان و در اغلب موارد در حدود بیست‌سالگی بروز می‌کند.علائم سندروم روده تحریک‌پذیر شامل دردهای چنگه‌ای شکم، اسهال، یبوست، نفخ و خروج گاز است.

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا می‌گوید مسافرت ،استرس، غذای حجیم و قاعدگی می‌توانند علائم IBS را تشدید کنند.

این آکادمی برای تخفیف علائم این بیماری خوردن یک رژیم غذایی سالم شامل مقدار زیادی فیبرهای نامحلول در مواد غذایی مانند سبزی‌ها، میوه‌ها و غلات کامل یا سبوس‌دار را در هر روز توصیه می‌کند. این گروه همچنین تلاش برای کاهش استرس را پیشنهاد می کند.


منبع : همشهری


برچسب‌ها: سندروم روده تحریک‌پذیر چیست, سندروم, روده تحریک پذیر, عضلات روده, روده


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:42 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
مغزتان را تمرین دهید 

سلامت > خانواده- همشهری آنلاین:
تمرین‌دادن مغز به همان اندازه تمرین‌دادن جسم اهمیت دارد، به خصوصی وقتی که دارید پا به سن می‌گذارید.


برای اینکه حدت ذهنی‌تان را حفظ کنید، به این توصیه‌ها عمل کنید:
ذهن‌تان را با انجام فعالیت‌های فکری مشغول نگهدارید. مانند حل کردن جدول کلمات متقاطع فهرست‌هایی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید تا فعالیت‌ها و وعده‌هایی را که دارید به یاد داشته باشید. 

هنگامی که دارید چیز جدیدی را یاد می‌‌‌گیرید، ترتیبی دهید که چیزی حواس‌تان را پرت نمی‌کند. همه توجه‌تان را معطوف آن کار کنید، و از همه حس‌های‌تان برای آشنا‌شدن با آن استفاده کنید. 

یک کار را به چندین گام تقسیم کنید، و این مراحل را در یک دوره چندروزه توزیع کنید. برای مثال چند روز را به آموختن چگونگی برنامه‌دادن به یک وسیله الکترونیک جدید بگذرانید. 

چیزی را که می‌خواهید به یاد داشته باشید، در ذهن‌تان مرور کنید، و عاداتی را در انجام کارهای‌تان به وجود آورید، برای مثال چیزهایی را که لازم دارید همیشه در جای معینی بگذارید. 

مقداری کافی تعامل اجتماعی انجام دهید، خواب و فعالیت جسمی منظم داشته باشید. 

هر وقت که ممکن است، استرس‌تان را کاهش دهید.برچسب‌ها: مغز, تمرین مغزی, حل کردن جدول, بیماری های مغزی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:40 | نويسنده : دکتر بیژن فروغیک پژوهش جدید نشان می‌دهد تناسب جسمی می‌تواند به ذهن، بدن و کیفیت زندگی افراد دچار مراحل ابتدایی بیماری آلزایمر و زوال عقل، کمک کند. 

به گزارش آسوشیتدپرس تصویربردای با تشدید مغناطیسی (MRI) نشان داد که در بیماران دچار آلزایمر که از لحاظ تناسب اندام نمره بالاتری می‌گیرند، مقدار کمتری تحلیل‌رفتگی مغز در ناحیه هیپوکامپ رخ می‌دهد.

در بیماری آلزایمر هیپوکامپ یکی از اولین بخش‌هایی از مغز است که دچار آسیب می‌شود.
نشان داده شده است که ورزش و تناسب جسمی میزان مرگ سلول‌های مغز وابسته به سن را در افراد سالمند سالم کاهش می‌دهد.

نتایج این بررسی جدیددر کنفرانس بین‌المللی بیماری آلزایمر در شیکاگو منتشر شد.

پژوهشگران در مرکز پزشکی دانشگاه کانزاس رابطه میان آمادگی قلبی - تنفسی و حجم منطقه‌ای مغز را در بیش از 100 نفر بالای 60 سال مورد بررسی قرار دادند. حدود نیمی از این افراد سالمندان سالم و نیم دیگر افراد در مراحل ابتدایی آلزایمر بودند. 

این پژوهشگران می‌گویند با توجه به یافته‌های آنها حفظ آمادگی بدنی از لحاظ قلبی - نفسی ممکن است به طور مثبت تحلیل‌رفتن مغز مربوط به آلزایمر را کاهش دهد.

اما روشن نیست که آیا ورزش به جلوگیری از آسیب به مغز کمک می‌کند یا افراد دچار آسیب مغزی توانایی کمتری برای ورزش کردن دارند.


منبع : همشهری


برچسب‌ها: رابطه تناسب بدنی و تحلیل مغز در آلزایمر, آلزایمر, درمان آلزایمر, تناسب بدنی, تحلیل مغز


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:39 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

اسهال
 

اسهال دومين بيماري شايع بعد از بيماريهاي تنفسي درايالات متحده است.اسهال در مناطق درحال

 توسعه جهان به علت تسهيلات غذايي بد و عام بهداشت آب شايعترين مصيبت و گرفتاري

است.اسهال حاد كمتراز 7 الي 14 روز طول مي كشد و معمولاً بخودي خود محدود مي شود و

 بطورشايع ناشي از فرآيندهاي عفوني است.اسهال مزمن بيش از2 تا 3 هفته طول مي كشد و

 عامل آن ممكن است رواني يا پاتولوژيك باشد.اسهال حاد را مي توان براساس وجود يا عدم

 وجود خون در مدفوع و يا براساس وجود بيماري سيستميك به زيرگروههايي تقسيم كرد.سندرمهاي اسهال مزمن بيشتر در ارتباط با بيماريهاي سيستميك هستند (بيماري كرون،كوليت اولسرو و بيماري سلياك) و بايد به متخصص دستگاه گوارش ارجاع داده شوند.

در جوامع مرفه تر(محتواي چربي زياد با مقدار فيبركم در رژيم غذايي)اسهال بصورت افزايش وزن مدفوع روزانه به بيش از200 گرم تعريف مي شود. توجه دقيق به اين معيار براي افتراق افرادي كه مبتلا به IBS هستند و 10 الي 12 بار دفع روده اي روزانه دارند،ضروري است. تعيين قوام مدفوع براي ارزيابي كيفيت به علت فقدان معياراستاندارد براي اندازه گيري ميزان مايع بودن مدفوع مشكل است اما مدفوع طبيعي نبايد حاوي خون،گلبولهاي سفيد،انگلها، چربي يا رشته هاي عضلاني باشد.

گرفتن تاريخچه مهمترين ابزار در شروع ارزيابي اسهال است.بيشتربيماران مبتلا به اسهال حاد بدنبال مراقبتهاي درماني درطول 48 ساعت اول ازظهورعلائم بر مي آيند. درارزيابي اسهال حاد بايد آپانديسيت،بيماريهاي التهابي لگن و چرخش تخمدان مد نظر باشند.عوامل عفوني بخصوص ممكن است درد درربع تحتاني وراست شكم ايجاد نموده و علائم آپانديسيت را تقليد كنند.درموارد سؤال برانگيز با علائم پريتوان يا مواردي كه ازنظر كلينيكي شك به اتيولوژي دستگاه تناسلي زنانه وجود دارد بايد لاپاروسكوپي تشخيصي مد نظرباشد.
شكايت ازاسهال بايد مورد تأييد قرارگيرد و فقط براساس شكايت بيمارمورد قبول واقع نشود.بايد بر روي تعداد طبيعي حركت روده ها و مدت آنها تصميم گيري شود.درصورت وجود سابقه طولاني IBS يا كوليت،اندازه و تعداد حركات روده بايد تعيين گردد.گاهگاهي بي اختياري دفع مدفوع يا تخليه ي ناكامل بخصوص درافراد مسن با اسهال اشتباه گرفته مي شود.


شروع ارزيابي بايد برروي موارد زير متمركز باشد:
*حاد يا مزمن بودن اسهال.درمبتلايان به اسهال براي بيش از14روز و عدم سابقه IBS،انجام مشاوره بايد مورد نظر باشد.ارجاع بيمارزماني كه كاهش وزن و مزمن بودن بيماري مشخص شده باشد انديكاسيون دارد.*وجود خون.عامل معمول در بيماران جوانتر با اسهال خوني يك عامل عفوني است خصوصاً اگر بدنبال مسافرت اخير باشد.در بيماران مسن تر(بيشتر از 50 تا 55سال) اسهال ممكن است اولين علامت سرطان كولوركتال باشد. گرفتن تاريخچه اي ازاختلالات آنوركتال (بطورمثال وجود هموروئيد داخلي يا خارجي،فيشورمقعد)مي تواند ما را به احتمالات تشخيصي مهمي نزديك كند و بايد بطوركامل ارزيابي شود. دربيماران مسن اسهال بايد بعنوان علامت وجود سرطان فرض شود تا خلاف آن ثابت گردد.


*وجود بيماري سيستميك.علائمي مانند بي اشتهايي،از دست دادن وزن،تب، ضعف، و لرز گمان وجود يك بيماري التهابي يا نئوپلاستيك را مطرح مي كند.


اسهال غيرخوني در غياب علائم سيستميك معمولاً ثانويه به مسموميت غذايي،سندرم روده ي تحريك پذير،عدم تحمل لاكتوزيا يكي ازانواع مختلف داروها است(آنتي بيوتيكها، عوامل اسموتيك دررژيم غذايي)،اسهال ناشي ازغذاي آلوده در برخي ازگروهها گزارش شده است.غذاهايي كه بطور شايع باعث اين مشكل مي شوند عبارتند از تخم مرغ، فرآورده هاي حاصل ازگوشت مرغ وصدف.

 دربيشتر موارد وقوع بيماري،گروههاي قرارگرفته در معرض غذاي آلوده در طول 24 تا 36 ساعت بيمار مي شوند.سايرعلل اسهال غيرخوني حاد عبارتند ازآنتي بيوتيكها و آنتي اسيدهاي حاوي منيزيوم(بطورشايع توسط سوء استفاده كنندگان مزمن مسلها جهت خوددرماني يبوست مورد استفاده قرار مي گيرد).


سوربيتول كه در آدامس هاي بدون قند پيدا مي شود و فروكتوز كه در نوشيدنيهاي رژيمي موجود مي باشد ممكن است مسئول اسهال باشند و اغلب ازنظر مخفي مي مانند.عدم تحمل لاكتوز ممكن است فاميليال باشد و درآمريكائي هاي آفريقايي تبارو آسيايي تبارشايع است.درصورتي كه اسهال بدنبال مصرف اين فرآورده ها ايجاد شود بايد قوياً مورد توجه قرار گيرد.

نوشيدن آب ازمنابع آبي آلوده خصوصاً از چشمه هاي موجود درمناطق كوهستاني بايد شك به ابتلاء به ژيارديازيس را ايجاد كند.بالغيني كه درتماس با اطفال هستند خصوصاً در محيطهاي مراقبت و نگهداري كودكان ممكن است توسط عوامل ويروسي ايجاد كننده اسهال عفوني مبتلا شوند.


اسهال خوني درغياب وجود بيماري سيستميك بايد شك به وجود سرطان كولوركتال را افزايش دهد.خونريزي از مقعد ممكن است اولين علامت ديورتيكولوز،کوليت اولسرويا پروكتيت باشد.كوليت اولسرو با بيماري سيستميك،خستگي و كاهش وزن همراه است.اگرمقداركمي خون در كاغذ توالت ديده شود ممكن است عامل آن هموروئيد باشد.وجود مكررخون درمدفوع يا كاغذ توالت نياز به ارزيابي گسترده دارد.


عوامل باكتريايي كه بطورشايع با اسهال خوني همراه هستند عبارتند ازشيگلا، سالمونلا،كامپيلوباكتر و گونه هاي يرسينيا و خصوصاً اشكال پاتولوژيك اشرشياكولي كه باعث بروز اپيدمي هايي درايالات متحده مي شود.اين موارد توجه را به سمت كارخانجات توليد فرآورده هاي گوشتي ازحيوانات اهلي جلب نموده است.كوليت سودمامبرانو به علت استفاده اخير از آنتي بيوتيكها بوده،ولي به ندرت در درمان طولاني مدت با آنتي بيوتيك ها بروز مي كند.


در مواقع طغيان حاد موارد بيماري،گرفتن تاريخچه به تنهايي تشخيص بيماري و اتيولوژي آن را تأييد مي كند.انجام كشت بصورت روتين براي شناسايي عامل باكتريهايي بندرت مفيد است ولي ممكن است جهت تشخيص اسهال خون پايدار،لازم باشد.اگر شواهد بيماري سيستميك يا شك به وجود كارسينوم كولوركتال وجود داشته باشد ارزيابي دقيق تشخيصي (شامل هم باريوم انما با سگموئيدسكوپي انعطاف پذيرو هم كولونوسكوپي) انديكاسيون دارد.


بيشترموارد اسهال خود محدود شونده بوده وبايد توسط مراقبت و تجويز مايعات درمان شود.اسهال مسافرين به علت ارزانتر شدن كرايه مسافرتهاي هوايي،شايعتر شده است .استفاده ازآنتي بيوتيكهاي وسيع الطيف جهت به حداقل رساندن ايجاد مقاومت در باكتريها بايد قبل از مسافرت تجويزشود. اگروجود ژيارديازيس مورد شك باشد (براساس وجود تروفوزئيتهاي متحركت در نمونه مدفوع تازه)، تجويز مترونيدازول (250 ميلي گرم سه بار درروز) براي دور يك هفته اي انديكاسيون دارد.


يبوست
 

يبوست دربين افراد مختلف مفاهيم متفاوتي دارد كه اين مفاهيم عبارتند ازعدم تكرر در دفع مدفوع،حركت مشكل روده اي، نفخ كردن يا تخليه ناكامل.يبوست با افزايش سن خصوصاً در افراد بالاي 65 سال،شيوع بيشتري پيدا مي كند.با اين حال فقط محدود به افراد مسن نيست و اغلب درزنان جوان نيز تشخيص داده مي شود.مصرف مسلها در افراد مسن افزايش مي يابد و خيلي ها به اصطلاح چنين مي گويند كه دفعات اجابت مزاج طبيعي ممكن است بوسيله دارو ايجاد شود.

تعريف صريح يبوست عبارتست از وجود كمتر از سه حركت روده اي (اجابت مزاج) درهفته.بايد از تبعيت كامل از اين تعريف پرهيزكرد و اختلافات فردي را مورد توجه قرار داد. مهمترين جنبه در ارزيابي يبوست دفعات اجابت مزاج نيست بلكه علائم همراه از قبيل نفخ و اجابت مزاج دردناك مي باشد. كاهش تعداد دفعات حركت روده اي خصوصاً در افراد مسن ممكن است درنتيجه اختلال عملكرد كف لگن و كاهش حركت در ناحيه آنوركتال باشد.اين حالت اجابت مزاج دردناك ناميده مي شود ونقص در شل شدن عضله پوبوركتاليس درديافراگم لگني است كه با شل شدن خود اجازه اجابت مزاج را مي دهد.

داروهاي متعددي باعث تغيير درعملكرد روده ها شده و بايد شرح حال كاملي ازدرمانهاي دارويي و نوع رژيم غذايي گرفته شود.آنتي اسيدهاي حاوي هيدروكسيد آلومينيوم و كربنات كلسيم جزو شايعترين داروهايي هستند كه مصرف آنها باعث يبوست مي شود.داروهاي آنتي كولينرژيك و ضد افسردگيها(خصوصاً سه حلقه اي ها)بطور شايع باعث اختلال عملكرد روده ها مي شوند.

وراپاميل كه يك مسدود كننده كانال كلسيم است عاملي كاملاً شناخته شده درايجاد يبوست شديد محسوب مي شود.آهن دردوز درماني باعث سفتي مدفوع مي شود. مخدرها،داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي و سمپاتوميمتيك ها (سودوافدرين بطورمعمول به تركيبات تهيه شده براي سرماخوردگي اضافه مي شود تا ازاثرخواب آوري آنها جلوگيري كند)ممكن است باعث سختي حركات روده ها شوند.

هيپوتيروئيدي يكي ازعلل شايع يبوست است و اندازه گيري TSH درارزيابي مفيد خواهد بود.سايرعلل يبوست عبارتند از:ابتلاء به ديابت وابسته به انسولين به مدت طولاني (خصوصاً همراه گاستروپارزيس)،نوروپاتي به هر علتي كه باشد،اسكلرودرمي،بيماري پاركينسون و هيپركلسمي به علت بدخيمي.


سن بيمارو ظهورناگهاني علائم،فاكتورهاي مهمي در مشخص كردن اتيولوژي است.تغييرات ناگهاني در شكل اجابت مزاج مانند تغيير در قطرمدفوع،اسهال متناوب يا مدفوع خوني بايد جهت كارسينوم كولون بررسي شود سرطان كولوركتال معمولاً در بيماران بيش از 50 سال شناسايي مي شود اما تعداد واضحي از بيماران ممكن است علائم را در سن پايين و در دهه دوم عمرخود بروز دهند.

بيماري هيرشپرونگ كه فقط كولون را گرفتار مي كند نيز مي تواند يبوست ايجاد كند و اغلب در سنين كودكي تشخيص داده مي شود اما مي تواند درهرسني اتفاق بيفتد.ساير وضعيتهايي كه باعث يبوست شديد مي شوند عبارتند از مگاركتوم و مگاكولون ايديوپاتيك.اين وضعيتها بصورت ركتوم متسع شده بدون باريك شدگي انتهاي سگمانهاي كولوني ظاهر مي شوند. تظاهرات بيماري معمولاً يبوست شديد به همراه درد متناوب شكمي است ويا اتساع شكم همراه مي باشد.


معاينات باليني در بيشتر موارد اطلاعات كمي دراختيار مي گذارند،بجز مواردي كه با صداي تمپانيك (طبل مانند) روده ها يا با وجود توده هاي بزرگ ثانويه به احتباس مدفوع يا تومور همراه باشد.معاينه ركتوم با انگشت (توشه ركتال) ممكن است باعث افتراق بين بيماريهاي ركتوم (توده ها،مقادير زيادي ازمدفوع سفت)و بيماريهاي كولون (حداقل مدفوع در فضاي ركتوم) شود.اغلب ضروري است كه حركت غير طبيعي روده توسط زمان عبور مدفوع ارزيابي شود.

بيست ماركر راديواوپاك (بوسيله لوله نازوگاستريك) روزانه بلعيده مي شود.سه روز اين عمل تكرار مي شود و در روزهاي چهارم و هفتم تصاوير راديولوژيك از شكم تهيه مي شود. تعداد ماركرها در كولون سمت راست و چپ و ركتوسيگموئيد شمرده مي شود و در1/2 ضرب مي شود تا زمان گذشتن به ساعت براي هرقطعه ازكولون بدست آيد.مقدار طبيعي بين 35 تا 72 ساعت است.


درانجام راديوگرافي نيمرخ،قطرركتوم بيشتر از 6/5 سانتيمتربراي تأييد تشخيص مگاكولون و مگاركتوم ضروري است.اگربه وجود سرطان بعنوان عامل ايجاد مگاكولون و مگاركتوم مشكوك باشيم بايد از شيوه هاي تصويربرداري با مواد حاجب محلول درآب استفاده شوند نه محلول درچربي تا از فشرده شدن باريم درآن ناحيه جلوگيري بعمل آيد. درصورتي كه فرد به تغييرات در رژيم غذايي و ساير مانورهاي ساده جواب ندهد ارزيابي ها فيزيولوژي آنوركتال جهت اندازه گيري انقباضات عضلاني بايد مورد توجه قرار گيرد.اگر سوء استفاده از ملين ها مورد نظرباشد استفاده از سيگموئيدوسكوپي انعطاف پذيرمي تواند تغييرات پيگمانتاسيون را در مخاط كولون نشان دهد كه نشاندهنده ملانوزيس كولون است.اين تغيير رنگ منحصر به فرد نشاندهنده سوء مصرف گروه آنتراكونين(كاسكار وسنا) ازملينها است.
نظم و ترتيب حركت روده اي در بيماران در هر سني كه باشند موقعي كه علل ارگانيك يا رژيم غذايي رد شده باشد،مهم است.بيماران بايد آموزش ببينند تا در روز چه موقع صبح و چه غروب اجابت مزاج داشته باشند.زمان بندي مهم است زيرا رفلكس گاستروكوليك در روز بسيار معمول تراست. رفلكس گاستروكوليك در بيماران مسن حياتي است زيرا در آنها بطورطبيعي رفلكس دفعي كاهش يافته است.كوشش براي انجام دفع نبايد كمترازده دقيقه طول بكشد و معمولاً صبح انجام مي شود.

تمرين منظم خصوصاً در افراد مسن مي تواند باعث بهبود يبوست شود.فعاليت ورزشي باعث تحريك فعاليت دستگاه گوارشي شده و مصرف مايعات را افزايش مي دهد. يك برنامه ي ورزشي هماهنگ با محدوديت هاي افراد مسن مانند مشكلات بينايي جهت جلوگيري از زمين خوردن و ايجاد شكستگي،بايد تجويز گردد.راه رفتن سريع ممكن است تمام آن چيزي باشد كه براي تحريك عملكرد طبيعي روده ها لازم است.


افزايش مصرف مواد غذايي فيبردار عموماً براي بهبود سلامتي توصيه مي شود و مي تواند باعث بهبود يبوست شود. فيبرهاي رژيم غذايي را ممكن است بتوان بصورت تركيبات قرص مانند ازمغازه هاي غذايي سالم خريداري نمود.افزايش دريافت فيبردرمواد غذايي ممكن است بعضي مشكلات را ايجاد كند كه بطوراوليه نفخ و توليد گازاست.دريافت مايع بايد افزايش يابد و درصورتي كه قرصهاي حاوي فيبرمصرف مي شود بايد يك ليوان آب همراه قرص ميل شود.

اگرتغييردرشيوه زندگي باعث تغييردرتعداد اجابت مزاج نشود ممكن است استفاده از ملين ها ضرورت يابد.كليه داروهاي مصرفي بايد مرورشوند و درصورت امكان آنهايي كه بطور شناخته شده باعث يبوست مي شوند،جايگزين شده يا حذف گردند.اگرملين ها مورد استفاده قرار مي گرفته اند تأثيرهر داروي بخصوص بايد قبل ازشروع درمان مستند به صورت مشخص باشد.ملين ها چه بوسيله مكانيسم اثرشان و چه به واسطه ساختمان شيميايي به پنج گروه بزرگ تقسيم مي شوند.تقسيم بندي كلي اين عوامل عبارتند ازعوامل حجم زا، نمكي،هيپراسموتيك،محرك و آمولينت.

عوامل حجيم كننده مدفوع شامل سبوس،جوانه گندم، متيل سلولزو مشتقات پسيليوم هستند.راحتي مصرف و در دسترس بودن آنها درخارج از داروخانه ها عامل محبوبيت استفاده ازآنها مي باشد.بيشتر عوامل موجود دراين دسته جذب كننده آب هستند و باعث افزايش حجم مدفوع و نرمتر شدن قوام مدفوع مي شوند.پرآبي و نفخ شكم ازعوارض جانبي اين داروها هستند اما عاقبت بخودي خود برطرف مي شوند.

عوامل هيپراسمولاركه بطور شايع استفاده مي شوند عبارتند ازملينهاي نمكي،شيرمنيزي،سيترات منيزيوم و انماي فسفات سديم.استفاده ازاين تركيبات باعث ترشح فعال مايع از ديواره كولون به داخل مجراي روده مي شود.ملينهاي نمكي اغلب براي آماده سازي روده قبل ازاعمال جراحي مورد استفاده قرارمي گيرند.اين عوامل براي استفاده طولاني مدت مناسب نيستند بلكه بايد آنها را براي استفاده هاي مقطعي وقتي كه عوامل حجم زا(Bulky) يا سايرعوامل ناموفق بودند، ذخيره نگهداشت.لاكتولوز يك دي ساكاريد نيمه سنتتيك است كه بايد آنرا بطورفعال براي بيماران مبتلا به يبوست تجويز كرد.به علت تعداد دفعات زياد تجويز(سه تا چهار بار در روز) و ضرورت حجم زياد مصرف آن (30ميلي گرم به ازاء هر دوز)،استفاده ازاين درمان هيچگاه محبوبيت مردمي نيافته است.

آمولينتها يا نرم كننده هاي مدفوع مانند دي اكتيل سديم فوسوكسينات (كولاك)و روغنهاي معدني عوامل حجمي مفيدي درافراد مسن هستند.آنها بصورت وارد كردن آب بداخل توده مدفوعي عمل كرده كه باعث نرمترشدن مواد مدفوعي مي شود.بعلاوه پس از متابوليزه شدن در چرخه داخلي كبدي باعث تحريك شدن كولون مي شود.شيافهاي گليسرين باعث چرب شدن منطقه آنوركتال شده و باعث تحريك رفلكس دفعي مي شود.

ملينهاي محرك بطور مستقيم شبكه ميانتريك كولون را تحريك مي كنند.دو گروه از اين ملينها عرضه شده است:مشتقان آنتروكينون(آلو، سنا و كاسكارا)و مشتقات پلي فنوليك. اين عوامل بايد فقط بصورت موردي استفاده شوند زيرا مي توانند باعث صدمه به شبكه ميانتريك شده و درنتيجه ايجاد يبوست مقاوم بعدي شوند.متأسفانه اين گروه از داروها مورد سوء استفاده مكرر قرارگرفته و درنتيجه حلقه معيوبي از افزايش مقدارمصرفي دارو پيدا شده كه مي تواند به سمت صدمات پايدارو مقاوم پيشرفت كند.روغن كرچك جذب سديم و گلوكز را مهارمي كند درحالي كه باعث تحريك ترشح آب و الكتروليتها مي شود.وقتي درمقاديرزياد مورد استفاده قرار گيرد مي تواند اختلالات شديد آب و الكتروليت ايجاد نمايد. بيزاكوديل (دولكولاكس) درداخل مجراي روده باقي مي ماند و بطورمستقيم اثرتحريك كننده روي شبكه ميانتريك دارد.اگر مقدارزيادي ازاين دارو مصرف گردد،ممكن است اسهال همراه هيپوكالمي و احتباس نمك ايجاد گردد.

ملينهاي محرك فقط بعنوان آخرين حربه مورد استفاده قرار مي گيرند و نه بعنوان شروع اوليه درمان.
وجود يبوست راجعه و مقاوم يا علائم انسدادي نياز به بررسي ازنظركارسينوم كولوركتال دارد.اداره كردن مگاكولون ومگاركتوم خيلي سخت است وبايد به متخصص دستگاه گوارش ارجاع داده شود.درصورتي كه يبوست به مانورهاي ساده مانند رژيم غذايي يا اضافه كردن عوامل حجمي يا ملينهاي ساده پاسخ ندهد،جهت بررسي و كنترل درازمدت بايد ارجاع به متخصص دستگاه گوارش مد نظرباشد.


منبع : سایت راسخون


برچسب‌ها: اسهال و یبوست, روده تحریک پذیر, IBS, درمان یبوست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:39 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
نه مرگ مغزی، نه فلج مغزی، بیمار در کما بود!


سلامت > عمومی- گروه سلامت- صدف کوه کن: 
خبر اقدام شگفت انگیز پزشکی که یک بیمار مرگ مغزی (یا فلج مغزی) را به حیات برگردانده در چند روز گذشته در بسیاری از رسانه‌ها منعکس شد. 

در جزئیات این خبر، به نقل از دکتر محمدمحسن همایی، متخصص بیهوشی و فوق تخصص مراقبت‌های ویژه، آمده بود: درمان فلج مغزی حاد با اریتروپویتین وریدی برای اولین بار است که در دنیا انجام شده و بیمار بهبودی کامل یافته است و این درحالی است که بازگشت این بیماران با این درجات فلج مغزی معمولا ماه‌ها تا سال‌ها ممکن است طول بکشد. 

اریتروپویتین دارویی است که جهت اصلاح کم خونی در بیماران کلیوی مصرف می‌شود و اصولا دارویی خون‌ساز است.

دکتر همایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان این‌که در 2سال اخیر مطالعات آزمایشگاهی در جهان نشان داده اگر این دارو از سد مغزی خونی عبور کند، می‌تواند باعث ترمیم اعصاب مرکزی با تاثیر روی سلول‌های بنیادی مغز شود و نیز باعث متوقف کردن مراحل چهارگانه مرگ سلول مغزی می‌شود.

وی گفته بود: در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده شده تا 4روز بعد از آسیب شدید مغزی این دارو می‌تواند مؤثر باشد.

انتشار این خبر اگرچه با واکنش منفی و تردید متخصصان همراه بود، اما رسانه‌ها را ذوق‌زده کرد و باعث شد برای بسیاری از مردم این سؤال مطرح شود که آیا واقعا بیمار مرگ مغزی قابل برگشت به زندگی است؟ 

در این حال، دکتر همایی، پزشک معالج بیماری که عسگر فرجی نام دارد، در گفت‌وگوبا همشهری، ضمن تکذیب آنچه در روزهای نخست و به نقل از او در خبرگزاری‌ها درج شده بود، می‌گوید: من در گفت‌وگوبا خبرگزاری‌ها هرگز بیمار فوق را مرگ مغزی عنوان نکرده بودم! 

همایی ادامه می‌دهد: بیمار به‌دلیل قرارداشتن در مرحله ترک اعتیاد، داروی کلونیدین که پایین آورنده فشارخون است را به جای داروی آرامبخش به تعداد 30 عدد مصرف کرده بود و دچار ایست قلبی شده و به‌دنبال آن دچار آسیب شدید مغزی شده بود و از آنجایی که جراح اعصاب هم مغز را در مرحله‌ای غیرقابل بازگشت بعد از 48 ساعت تشخیص داده بود، من با گرفتن رضایت کتبی از خانواده بیمار، تحقیقی را که در مقاله‌های متعدد خوانده بودم، بر این بیمار به شکل تجربی اجرا کردم. 

دکتر همایی در پاسخ به این سؤال که چگونه تنها با داشتن نتایج چند بررسی روی حیوانات تصمیم به اقدام تزریق اریتروپویتین در دوز بسیار بالا کرده است، ادامه می‌دهد: قبلا یک مورد انسانی هم بوده که نتایج آن مبهم است و حتی دوز دارو در آن مشخص نشده است، اما چون پس از مطالعه دارو به این نتیجه رسیدم که تزریق دوز بالای آن برای بیمار کشنده نیست اقدام به این کار کردم.

با این‌حال، بیشتر متخصصان، از اثر بخشی اریتروپویتین روی بهبود عملکرد سلول‌های مغزی ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند. 

وزارت بهداشت: بررسی می‌کنیم

با گذشت چندین روز از اعلام این خبر، دکتر عباس زارع نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت به پیگیری‌های وزارت بهداشت اشاره کرده و به همشهری می‌گوید: حوزه نظارت بر درمان وزارت بهداشت و درمان در حال پیگیری ماجراست چرا که برای این کار نه تنها طرح تحقیقاتی انجام نشده بود بلکه این کار در فضایی غیرآموزشی اتفاق افتاده است.

به گفته وی، دلیل بهبود بیماری که نه مرگ مغزی بلکه ایست قلبی داشته، ممکن است تحت‌تأثیر درمان‌های دیگر اتفاق افتاده باشد که وزارت بهداشت سعی می‌کند با پیگیری موضوع در روزهای آینده به اصل قضیه دسترسی پیدا کند.

در همین حال، دکتر کتایون نجفی‌زاده، فوق تخصص ریه و رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای بیمارستان مسیح‌دانشوری نیز اشکالاتی را در نحوه انتشار خبر بر می‌شمرد و به همشهری می‌گوید: ما اصطلاحی به نام فلج مغزی نداریم و نوعی از آنکه به اختلالی مادرزادی مربوط می‌شود هم نامی مشابه دارد.

به گفته وی، از آنجا که بیمار فوق با مسمومیت دارویی دچار ایست قلبی شده بوده است در پروسه احیا هم اکسیژن رسانی به قلب کاهش پیدا کرده بوده و فرد وارد کما شده است، یعنی اساسا مرگ مغزی در کار نبوده و بیمار در حال کما قرارداشته است.

نجفی‌زاده معتقد است که مردم باید بدانند که امکان بازگشت بیمار مرگ مغزی وجود ندارد و مرگ مغزی با کما فرق دارد. 

رئیس واحد فراهم آوری اعضای بیمارستان مسیح دانشوری، با بیان این‌که متأسفانه بسیاری از مردم فرق بین کما و مرگ مغزی را نمی‌دانند می‌گوید: این دو مورد از هم متفاوتند، به این معنی که در مرگ مغزی، سلول‌های مغزی از بین می‌روند در حالی که در کما این عملکرد سلول‌هاست که از بین می‌رود نه خود سلول‌ها.

بنابراین در موارد کما امکان بازگشت عملکرد سلول‌های مغزی وجود دارد و در مرگ مغزی اساسا سلولی وجود ندارد که بخواهد بازگردد و همین مسئله مرگ مغزی را بی‌بازگشت می‌کند.

اهدای عضو، فرایندی ساده نیستبه گفته وی، اگر قرار بر اهدای اعضا هم باشد، هیچ متخصصی به جز تیم‌تایید مرگ مغزی که از سوی وزارت بهداشت تعیین می‌شود و شامل یک جراح اعصاب، یک متخصص داخلی اعصاب، یک متخصص داخلی و یک نفر متخصص بیهوشی است، نمی‌تواند تایید را انجام بدهد، در ضمن علائمی که برای مرگ مغزی بالینی وجود دارد هم باید 24 ساعت پایدار مانده باشد؛

به این معنا که نبود رفلکت قرینه، عدم‌تنفس، عدم‌رفلکس به شدیدترین تحریکات و...تا 24 ساعت به همان شکل بوده که بعد از آن، تیم تایید به همراه 2پزشک از سوی پزشکی قانونی، که نمایندگان قوه قضائیه هستند برای بررسی بیمار می‌آیند که آنها هم 2بار و به فاصله حداقل 6 ساعت بیمار را ویزیت می‌کنند و هربارتست آپنه (عدم‌تنفس) و 20 دقیقه نوار مغزی برای تایید گرفته می‌شود که باید این نوار صاف یا flatباشد به این معنا که هیچ‌گونه امواج مغزی وجود ندارد.

وی در ادامه متذکرمی‌شود که ممکن است با دیدن علائم اولیه مرگ مغزی افرادی که در بیمارستان‌ها مستقرهستند از خانواده بیمار برای چند و چون رضایت آنها درصورت اعلام مرگ مغزی سؤال و پرس و جوکنند اما این به هیچ وجه معنای تایید اهدا را نمی‌دهد، چرا که با کوچک‌ترین عکس‌العملی در کل فرایند یاد شده و بعد از آوردن بیمار به بیمارستان مرجع ممکن است که مرگ مغزی تایید نشود و بیمار به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شود و فرم مراقبت و ادامه درمان برای او پر شود.منبع : همشهری


برچسب‌ها: فلج مغزی, مرگ مغزی, کما


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:37 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

روشی برای درمان بیماران فلج مغزی


پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با محاسبه و مدل‌سازی‌ یکی از عضلات اصلی لگن، روش «اسب درمانی» را به شکل ریاضی تحلیل و آزمایش کردند. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علیرضا رحیمی بیدگلی، اسب درمانی (هیپوتراپی) را روشی مطلوب برای بازتوانی ذکر کرد و گفت: در این شیوه شباهت بین ‌ راه رفتن اسب و راه رفتن انسان، ترتیب پذیری و هوش اسب در پذیرفتن و اجرای فرامین مربی و برقراری ارتباط روانی بیمار و اسب، اثر سودمندتری در مقایسه با ابزارهای عادی توانبخشی دارد.وی افزود: این روش سال‌هاست در کشورهای صنعتی به کار گرفته شده است ولی محاسبات ریاضی و مدل‌سازی آن انجام نشده بود از این‌رو در چارچوب رساله دکتری مهندسی پزشکی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کاشان قصد ما این بود که علاوه بر معرفی این رشته درمانی، مبانی ریاضی آن را نیز به دست بیاوریم.پژوهشگر طرح، اسب سواری با نظارت و هدایت گروه پزشکی را جایگزین راه رفتن عادی ذکر کرد و گفت: در این روش، سیستم عصبی و عضلانی بیماران دوباره فعال شده و عملکرد طبیعی خود را به دست می‌آورد.بخش‌هایی هم که فعالیت خود را از دست داده‌اند وظایف خود را به بخش‌های سالم واگذار می‌کنند.وی افزود: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که در حدود 45 بیماری که درمان بیشتر آنها نیز دشوار است به اسب درمانی جواب می‌دهند.وی تصریح کرد: بازتوانی بیماران از آن جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که ضعف حرکتی به‌تدریج به بیماری‌های دیگری نظیر تغییر شکل اندام‌ها، مشکلات گوارشی، عصبی و اعصاب و روان نیز منجر می‌شود.براساس این گزارش، این روش پس از طی مراحل ریاضی و مدل‌سازی‌ طی دو سال در یک بیمار آزمایش شده و محققان درصدد هستند تا با افزایش نمونه‌های مورد بررسی و جمع بندی نتایج، زمینه آموزش گروه درمانگر و تاسیس و راه‌اندازی این روش درمانی در کشور فراهم شود.این پژوهش در رساله دکتری مهندسی پزشکی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با راهنمایی دکتر احمد رضا عرشی و دکتر مصطفی رستمی انجام شده است.منبع : همشهری

برچسب‌ها: روش جدید برای درمان بیماران فلج مغزی, فلج مغزی, درمان فلج مغزی, اسب درمانی, روش درمان فلج مغزی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ | 14:28 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

سندرم روده تحریک پذیر (سندرم روده تحریک پذیر یا روده مبتلا به فلج تشنجی) در معاینه ی بالینی غیر قابل تشخیص است. این اختلال عملکرد روده مشخص شده توسط درد مزمن شکم ، ناراحتی ، نفخ ، و تغییر عادات روده ای در عدم وجود هرگونه علت قابل تشخیص ایجاد می شود. در برخی از موارد ، علائم با اجابت مزاج ، همراه شوند. و یا اسهال و یا این که  یبوست غالب می شود. ممکن است متناوب با رویداد زندگی پر استرس ، شروع بلوغ و یا بدون هیچ گونه شاخص دیگر پزشکی باشد.


مغز و ibs


اگر چه هیچ درمانی برای سندرم کولون تحریک پذیر وجود ندارد ، دارو برای از بین بردن علائم  صورت می گیرد .درمان هایی که تلاش برای  از جمله تنظیم غذا  و مداخلات روانی انجام می گیرد. آموزش به بیمار و دکتر خوب و رابطه ی آنها مهم است.

سندرم روده تحریک پذیر در برخی شرایط ممکن است به عنوان بیماری هایی از جمله سلیاک ، سوء جذب فروکتوز ،  عفونت ها خفیف ، عفونت های انگلی مانند giardiasis ، چند بیماری التهابی روده ، یبوست مزمن ، عملکرد و مزمن درد شکم وجود داشته باشد. در سندرم روده تحریک پذیر ، معمولاً هیچ یک آزمایشهای بالینی اختلالات عملکرد را نشان نمی دهند، اگر چه روده ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به محرک خاصی (مانند تست بالون insufflations)داشته باشد. سندرم روده تحریک پذیر علت دقیق آن ناشناخته است. شایع ترین تئوری این است که سندرم روده تحریک پذیر یک اختلال از اثر متقابل بین مغز و دستگاه گوارش است ، اگر چه نیز ممکن است اختلال در فلور روده یا سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشد.

سندرم روده تحریک پذیر می تواند به شرایط جدی تری منجر شود البته نه در همه بیماران با این حال ، آن ها از یک منبع درد مزمن ، خستگی و سایر علائم (که ذکر خواهد شد) رنج می برند که منجر به غیبت از کار می شود. پژوهشگران گزارش داده اند که شیوع بالای سندرم روده تحریک پذیر ،  در رابطه با هزینه های افزایش یافته ، تولید بیماری با هزینه های بالای اجتماعی و همچنین به عنوان یک بیماری مزمن در نظر گرفته و می تواند به طرز چشمگیری کیفیت زندگی مبتلایان  به این سندرم تاثیر گذارد.

طبقه بندی

سندرم روده تحریک پذیر می تواند با این عنوان ها طبقه بندی کرد .

1)      اسهال غالب

2)      یبوست غالب

3)      سندرم روده تحریک پذیر با الگوی متناوب مدفوع

4)      سندرم روده تحریک پذیر همراه با درد غالب

در بعضی از افراد ، سندرم روده تحریک پذیر ممکن است شروع توسعه پس از بیماری های عفونی حاد و مشخص شده توسط هر یک از علائم  موارد تب ، استفراغ ، اسهال باشد.

علائم اصلی سندرم روده تحریک پذیر درد شکمی و ناراحتی همراه با اسهال یا یبوست مکرر ، تغییر در اجابت مزاج. فوریت در دفع مدفوع ، احساس تخلیه ناقص  و نفخ شکم می باشد. افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر معمولا نسبت به دیگران ریفلاکس معده به مری ، نشانه های مربوط به سیستم ادراری تناسلی ، سندرم خستگی مزمن ، ، سردرد ، کمر درد و علائم روانی مثل افسردگی و اضطراب را نیز در خود پیدا کنند. برخی مطالعات نشان می دهد که تا 60 ٪ از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر از یک اختلال روانی ، اضطراب یا افسردگی به طور معمول رنج می برند.


منبع :  روده تحریک پذیر IBS

                       


برچسب‌ها: مغز و آی بی اس, سندرم روده, طبقه بندی سندرم روده


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ | 21:4 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
تتروکولیت هیروشیرونگ

مقدمه

 بیماری هیرشپرونگ یا مگا کولون آگانگلیونیک مادر زادی شایعترین علت انسداد دستگاه گوارش تحتانی کلون در دوره ی نوزادی بوده و شایع ترین تظاهرآن عدم دفع مکونیوم  در 48 ساعت اول تولد است اما در برخی از کودکان ممکن است این مسئله وجود نداشته باشد (و یا متوجه آن نشده) و در چند ماه یا چند سال اول تولد، بیمار فقط دچار یبوست (1تا 2 بار در هفته) و اتساع شکمی باشد و یا اینکه دچار حملات مکرر یبوست و اسهال گردد (1). شیوع این مشکل یک در هر 5000 تولد زنده است و در پسران  بیشتر از دختران و به نسبت 4 به 1 می باشد و در کودکان مبتلا به سندرم داون و عیوب مادرزادی ادراری بیشتر دیده می شود.

 براي تشخيص مگاكولون از رادیوگرافی، باريم انما، مانومتري ركتوم، گرفتن تاريخچه دقيق از بيماري و يا بيوپسي از ناحيه ركتوم (عدم وجود سلولهاي گانگليوني در شبكه هاي عصبي تحت مخاطي و درون عضله با يا بدون افزايش تارهاي صوتي) تشخيص مگاكولون قطعي است. 


تظاهرات باليني آن بر حسب سن و جنس فرق مي كند (2). یکی از تابلوهای خطرناک بیماری هیرشپرونگ، انتروکولیت است که می تواند منجر به سپسیس و مرگ شود. تابلوی تیپیک آن کودکی چند ماهه با سابقه یبوست است که پس از 5 روز عدم اجابت مزاج دچار اتساع شدید شکم، استفراغ شدید  (و بالاخره استفراغ صفراوی)، اسهال (ابتدا موکوسی بعد خونی) و در نهایت سپسیس می شود.


علائم انتروکولیت هیرشپرونگی را  مي توان با اصلاح وضعیت همودینامیک، تجویز آنتی بیو تیک وسیع الطیف و از بین بردن اتساع شکمی (با گذاشتن سند معده) و انجام انما با نرمال سالین  گرم تخفيف داد. برای جلوگیری از وقوع عواقب خطرناکی مثل انتروکولیت ، باید هر چه سریعتر بیماری هیرشپرونگ را درمان کرد. تنها شيوه درمان قطعي براي بيماري هيرشپرونگ آناستاموز  Pull-throughروده گانگليونيك با آنال كانال مي باشد (3).

معرفی مورد

بیمار کودک 3 ساله از قومیت ترکمن است که از 5 ماهگی دچار یبوست مزمن بوده و تنها هر 5 الی 9 روز یک بار دفع طبیعی داشته است. برای بیمار جهت رفع مشکل، درمان های خانگی صورت می گرفته و مراجعه پزشکی نداشته است تا اینکه حدود یک هفته قبل از بستری در مرکز درمانی مجددا دچار یبوست شدید و تب و استفراغ های مکرر می شود. به پزشک مراجعه می کند. 


به دنبال مصرف پارافین و  روغن معدنی دیگر که توسط پزشک مربوطه تجویز شده بود دچار اسهال و بی حال و رنگ پریده می گردد و با این ضعف و بی حالی جهت ارزیابی به مرکز درماني مراجعه می کند.

بیمار فرزند اول خانواده و از مادر با G1P1 و ماحصل زایمان طبیعی است. در بدو تولد طی 24ساعت بعد از دفع طبیعی مکونیوم ترخیص شده و مشکل خاصی نداشته است. پدر و مادر بیمار نست فامیلی ندارند. بیمار سابقه بستری در همین مرکز را به علت پنومونی در 2سالگی دارد. 

در بررسی اندامها، بدن شکم کاملا متسع می باشد، تندرنس ندارد. در سمع قلب صداهای S1 و S2 طبیعی شنیده شد. قفسه سینه متقارن است. صداهای تنفسی طبیعی است. ملتحمه  بیمار رنگ پریده می باشد و  در دهان بیمار آفت وجود دارد. بیمار دارای هرنی اینگوینال راست نيز می باشد. چیز خاص قابل ذکر دیگری مشاهده نشد.

 در آزمایشات اسمیر مدفوع و  CBC اندکس غیر طبیعی وجود نداشت و همگی در محدوده  نرمال قرار داشتند . علائم حياتي بيمار نيز در محدوده طبيعي قرار داشتند

PR:120,     T:37.5,   RR:30,   HT: 96

داروهایی که در حال حاضر برای این بیمار در حال بستری تجویز شده است عبارتند از:

آمپول مترونیدازول 200 میلی گرم سه بار در روز، سرم دکستروز سالین به مقدار1400سی سی در طی 24 ساعت، سرم نرمال سالین 500 سی سی به صورت انما سه بار در روز و شیاف بیزاکودیل یک عدد در طول شبانه روز.

 برای بیمار در سه مرحله بیوپسی رکتوم از نظر وجود گانگلیون عصبی انجام گردید و با گزارش پاتولوژی همزمان نواحی درگیر، این قسمتها برداشته شد و دو قسمت باقیمانده روده به هم آناستاموز داده شدند. بعد از عمل، بیمار با وضعیعت بهبودی مرخص شد.

بحث و نتيجه گيري

 يبوست از مشكلات بغرنج كودكان بوده كه عامل 5-3 درصد ويزيت هاي اطفال و علت 25 درصد موارد مراجعه به كلينيك گوارش اطفال مي باشد (4). در كودكان مبتلا به يبوست مزمن اغلب مي توان با يك شرح حال دقيق و انجام معاينه باليني مي توان به راحتي علت يبوست را تشخيص و درمان كرد اما در مواردي كه بيمار دچار يبوست طول كشيده شد و درمان هاي ملين و فيبري جواب نمي دهد


 انجام باريم انما و بيوپسي ركتوم جهت رد بيماري هيرشپرونگ ضروري است (5) . همانطور كه در معرفي بيمار فوق ذكر شد تاخير در تشخيص علت اصلي يبوست هاي مكرر و مزمن بيمار، وي را به سمت يكي از خطرناكترين عوارض بيماري هيرشپرونگ يعني آنتروكوليت سوق داد. راه درمانی قطعی این بیماری عمل جراحی می باشد. مطالعه ایزدی و همکاران در زمینه تظاهرات باليني بيماري هيرشپرونگ در کودکان ساکن رشت نشان داد كه ميزان سگمان گرفتار در این بیماری در زمان و بروز علايم تاثير چنداني ندارد و كاهش عوارض در اين مطالعه مي تواند ناشي از نوع عمل و زمان مناسب عمل باشد

(6). بنابر این با تشخیص سریع می توان هرچه سریع تر جهت درمان آن اقدام کرد. در بعضی مناطق کشور، استفاده از درمان های خود سرانه خانگی بدون مشورت با پزشك متخصص صورت مي گیرد. مصرف خود سرانه داروهای خانگی بدون مشورت با پزشک متخصص می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری شود. از علل ایجادکننده عارضه آنتروکولیت برای بیمار فوق الذکر، تجويز داروهاي خانگي و ملين هايي بود كه صرفا در جهت تخفيف موقت علائم بيمار بكار مي رفتند

 و بتدريج مشكل بيمار را وخيم تر كردند. عدم آگاهی خانواده و سهل انگاري پرسنل کادر درمانی در تشخيص و درمان به موقع بيماري در گسترش اين عارضه براي بيمار نقش بسزايي را ايفا كرده است. بنابراين دقت لازم در گرفتن شرح حال باليني كامل ازچنين  بيماران و در صورت لزوم ارجاع جهت انجام اقدامات تشخيصي تخصصي تر و همچنين دادن آگاهي هاي لازم به خانواده ها در مورد علايم هشدار دهنده چنين بيماري هایی و خودداری از درمان های خانگی بدون مشورت با پزشك متخصص ضرورت دارد.

منابع   

1. ابوالقاسمی حسن و دیگر همکاران، اوژانسهای اطفال. تهران :انتشارات نوردانش، چاپ اول،1381، ص 324-323

2. اعضای هیئت علمی گروه کودکان دانشکده  پرستاری و مامائی دانشگاه شهید بهشتی، کودک بیمار، تهران: انتشارات نور دانش، چاپ اول سال 1379، ص 109-107

3. Juan Rosai, Rosai and Ackerman`s surgical pathology 9th ed New York. Mosby. 2004. P: 777-79.

4. Wald A. Diagnosis of constipation in primary and secondary care. Rev Gastroenterol Disord. 2004; 4 Suppl 2:S28-33.

5. Boman F, Corsois L, Paraf F. Hirschsprung's disease: practical considerations. Ann Pathol 2004; 24(6):486-98.

6. مهرداد ايزدي، اميرحسين باقرزاده، فريده تاره، فريبرز منصور قناعي،تظاهرات باليني بيماري هيرشپرونگ در يك دوره شش ساله در شهر رشت، مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي گرگان، 1384؛ دوره 7، بهار و تابستان، شماره 15: صفحات 55-51


برچسب‌ها: تتروکولیت هیروشیرونگ, یبوست, درمان یبوست, پیشگیری از یبوست, دلایل یبوست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ | 19:58 | نويسنده : دکتر بیژن فروغسلامت > آموزش- همشهری آنلاین: یبوست در کودکان مشکلی شایع است، اما می‌توانید یا اقدامات ساده‌ای از آن پیشگیری یا آن را رفع کنید.

کودک شما در صورتی دچار یبوست است که یکی از نشانه‌های زیر یا تعداد بیشتری از آنها داشته باشد:
کمتر از سه بار در هفته اجابت مزاج داشته باشد
مدفوع‌اش سفت، خشک و به طور غیرمعمولی حجیم باشد.
دفع مدفوع برایش سخت باشد.

برای برخی از کودکان دفع مدفع هر چند روز یک بار طبیعی است. این که کودک یبوست دارد یا نه بستگی به این دارد که او چند بار به طور عادی دفع مدفوع می‌کند و دفع مدفوع او برای او چقدر آسان است. اگر مدفوع نرم است و به راحتی دفع می‌شود، تعداد کم موارد اجابت مزاج مشکلی محسوب نمی ‌شود. اگر مدفوع سفت و دفع آن مشکل است، ممکن است کودک دچار یبوست باشد.

اگر کودک شما بیش از دو هفته دچار یبوست باشد، به آن یبوست مزمن می‌گویند.

یبوست ممکن است نتیجه کمبود نوشیدن آب، شیر و سایر مایعات باشد، یا اینکه کودک رژیم غذایی سالمی که حاوی مقدار کافی فیبرهای غذایی باشد، ندارد.

فیبرهای غدایی در غذاهایی مانند غلات سبوس‌دار، غلات آماده صبحانه سبوس‌دار، میوه‌ها وسبزی‌های وجود دارد. اگر کودک شما رژیم غذای پرچرب و شیرین (شیرینی و دسر و شکلات) می‌خورد،فیبر کافی دریافت نمی‌کند و احتمالا به یبوست دچار می‌شود.

یبوست در کودکان همچنین ممکن است هنگامی که نوزاد را از شیر پستان یا شیر خشک می‌گیرید و شیر گاو کامل به او می‌دهید، بروز کند، و هنگامی از غذاهای مخصوص بچه به غذاهای سر سفره می‌دهید، بروز کند.

یبوست ممکن است پس از بیمار شدن کودک یا دادن برخی از داروها به او بروز کند. یبوست‌های کوتاه مدت نباید باعث نگرانی شما شود. اصولا یبوست در کودکان شایع است و معمولا به خودی خود رفع می‌‌شود.

در کودکان کم‌سن یبوست مزمن ممکن است ناشی از نادیده گرفتن میل برای اجابت مزاج باشد. کودک‌تان ممکن است نخواهد بازی‌اش را به این خاطر ترک کند یا ممکن است از اجازه گرفتن از معلم برای رفتن به توالت یا استفاده از توالت عمومی خجالت بکشد. هنگامی کودک از دفع مدفوع اجتناب می‌کند، مدفوع در بخش تحتانی روده بزرگ تجمع پیدا می‌کند و حجیم‌تر و سفت‌تر می‌شود. دفع این چنین مدفوعی دردناک است و باعث می‌شود کودک حتی بیشتر از اجابت مزاج پرهیز کند.

کارهایی که می‌توانید برای رفع یبوست کودک‌تان انجام دهید، اینها هستند:
اصلاح رژیم غذایی: مقدار مایعاتی را که به کودک‌تان می‌دهید، افزایش دهید. اگر کودک‌تان غلات صبحانه آماده می‌خورد، می‌توانید مقداری آب آلو به ان اضافه کنید. اگر کودک‌تان بزرگتر است، مطمئین شوید که او به مقدار کافی آب می‌نوشد. می‌‌توانید به کودک‌تان آب آلو،غلات آماده سبوس‌دار، میوه و سبزی بدهید تا میزان فیبرها در رژیم غذایی او افزوده شود و اجابت مزاج او به راحتی انجام شود. از دادن شیرینی و آب‌نبات به کودک خودداری کنید.
آموزش اجابت مزاج: به کودک‌تان آموزش دهید هنگامی که میل به دفع دارد، به توالت برود. برای این که اجابت مزاج کودک حالت منظمی پیدا کند می‌توانید از کودک بخواهید در یک زمان مشخص در روز، ترجیحا پس از خوردن غذا، روی کاسه توالت بنشیند. در حین این کار با پخش موسیقی یا خواندن قصه به او آرامش بدهید.
داروها: بسیاری از داروهای ملین برای درمان یبوست در کودکان در دسترس هستند. انتخاب این ملین‌ها بستگی به سن کودک و شدت یبوست دارد. در این مورد انتخاب دارو و میزان مصرف آن با پزشک خانوادگی‌تان مشورت کنید.
برنامه پاداش: به کودک در صورت رعایت آموزش‌های توالت پاداش دهید. برای مثال اگر در موقع تعیین شده به توالت رفت و دفع مدفوع را انجام داد، به او چیز مورد علاقه‌اش را بدهید یا اجازه دهید کاری را که دوست دارد انجام دهد. به عنوان پاداش از غذا استفاده نکنید.در کودکان کمسن می توان با عکس برگردان یا ستاره روی یک نمودار استفاده کرد. و برای کودکان بزرگتر می‌توان از اضافه کردن نمره برای یک پاداش بزرگتر مثل بردن به مسافرت یا سینما یا پارک استفاده کرد.

اگر با این اقدامات یبوست کودک تان بهبود نیافت یا فکر می‌کنید کودکتان دچار یبوست مزمن شده است، باید به دکتر خانوادگی‌تان مراجعه کنید. یبوست گاهی ممکن است نشانه بیماری وخیم‌تری باشد.


منبع : همشهری


برچسب‌ها: رفع یبوست در کودکان, یبوست, پیشگیری از یبوست, درمان یبوست, یبوست در کودکان


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ | 19:56 | نويسنده : دکتر بیژن فروغسلامت > عمومی- دانه بارهنگ در درمان یبوست کاربرد زیادی دارد؛ به عبارتی اثر اصلی آن برای همین درد است و به‌عنوان داروی ضد‌التهاب دستگاه گوارش نیز مصرف می‌شود.


بارهنگ گیاهی است چندساله، علفی و تا ارتفاع 70سانتی‌متر رشد می‌کند. ساقه این گیاه بیشتر ایستاده و گاهی به طرف زمین متمایل شده است، همچنین فاقد شیار بوده و به تعداد فراوان است و تقریبا در تمام نقاط ایران می‌روید. برگ‏‌های بارهنگ بیضی‌شکل و دارای دمبرگ‏‌های بلندی است که از این گیاه خارج می‌شود. این برگ‏‌ها 3 تا 9 رگبرگ مشخص و برجسته دارد. گل‌هایش کوچک و به‌صورت اجتماع سنبله استوانه‏‌ای در انتهای ساقه‏ قرار گرفته‌‏اند و به رنگ سبز متمایل به قهوه‏‌ای هستند.‌ قسمت مورد استفاده گیاه، برگ و دانه‏ آن است و دانه‌های آن کوچک، تخم‌‏مرغی و به رنگ قهوه‌‏ای تیره است.

تاریخچه بارهنگ

بارهنگ از دیرباز در دسترس بشر بوده و در کشاورزی مصرف می‌‏شد. رویش گونه‌های خاصی از بارهنگ، همراه با سکنی گزیدن انسان در مناطق مختلف (به‌ویژه در مستعمرات اروپایی) افزایش یافته است.

سرخپوستان آمریکای‌شمالی و مائوری‏‌های نیوزلند، بارهنگ را رد پای مرد انگلیسی «English Mans Foot » می‌‏نامند؛ زیرا رویش آن از نواحی مربوط به مستعمره‌های انگلیسی آغاز شد.

دانه بارهنگ در تفاله مالت (که قبلا به‌عنوان کود مصرف می‌‏شد) و پشم صادر شده از انگلیس دیده شد و کاربرد آن در خوراک طیور متداول است. مخلوطی از دانه آسیاب شده بارهنگ و روغن را به‌طور موضعی برای رفع التهاب به کار می‌‏برند. همچنین مخلوط جوشانده آن را با عسل برای درمان گلو درد مصرف می‌کنند. کاربرد دانه و کلوئید تصفیه شده بارهنگ در محصولات مسهل تجاری و عرضه شده به‌صورت فله‌‏ای متداول است.

ترکیبات مهم بارهنگ

این ترکیبات عبارت هستند از: ایریدوئید گلوکزید از جمله آکوبین (رینانتین)، موسیلاژ به میزان حدود 5/6درصد که حاوی دست‌کم
4 پلی‌ساکارید است. تانن‌‏ها، کومارین ازجمله آسکولتین، فلاونوئید از جمله آپی ژنین، اسید سیلی‌سیک به میزان دست‌کم یک‌درصد و املاح روی و پتاسیم.

اثرات مهم بارهنگ

برگ بارهنگ در درمان تورم نزله‌های قسمت‏های فوقانی تنفسی (به‌علت دارا بودن تانن و موسیلاژ گیاه) مؤثر است. تمام اشکال خیسانده عصاره مایع، شربت، آب برگ تازه و پاستیل‏‌های تهیه شده از آن، مصرف می‌شود.

عصاره آبی بارهنگ در حالت سرد و عصاره مایع آن و همچنین آب برگ بارهنگ، اثرات توقف باکتری‌‏ها و باکتری‌کشی را داراست؛ در حالی که دم کرده و جوشانده برگ، فاقد اثر است؛ چرا که در اثر گرما د-گلوکزید از آن شکسته شده و از عمل فعال شدن اجسام بعدی، جلوگیری می‌کند.

طریقه و میزان مصرف بارهنگ

برگ: روی 2 تا 4 گرم برگ خرد یا پودر شده، یک لیوان آب سرد ریخته و تا حد جوشیدن، حرارت دهید و بعد از آن حرارت را خاموش کنید. سپس 10دقیقه صبر کرده و محصول را صاف و میل کنید. فراورده‌های گیاهی‏ برگ بارهنگ، بیشتر به‌صورت تی‌بگ حدود یک گرمی عرضه می‌شود و داروهای گیاهی تهیه شده از برگ، به‌صورت قطره یا شربت، به‌عنوان ضد‌سرفه و خلط‏آور در بازارهای جهان، در دسترس هستند.

دانه: منابع مختلف، مصرف روزانه بین 5 تا 15گرم دانه‏ بارهنگ را توصیه کرده‌اند. دانه‌ها را داخل نصف استکان آب ریخته، مخلوط کرده و میل کنید.

مهم‌ترین اثرات گزارش شده بارهنگ: (مربوط به برگ و دانه Major Plantago) ضد‌آلزایمر، ضد‌آرتریت، ضد‌تصلب شرائین، ضد‌باکتری، ضد‌سرطان، ضد‌کرم، ضد‌شکنندگی عروق، ضد‌ادم، ضد‌التهاب، ضد‌اکسیدان، ضد‌تب، ضد‌روماتیسم، ضد‌قارچ کاندیدا، ضد‌عفونی کننده، ضد‌تومور، ضد‌سرفه، ضد‌زخم‏‌های داخلی، قابض، بازکننده برونش‌‏ها، ملین، مسهل، معرق، هضم‌کننده غذا، ادرار‏آور، خلط‏آور، محافظ کبد، محرک ایمنی بدن، شیرافزا، کاهش‌دهنده چربی، مقوی رحم، ترشح‏‌کننده اسیداوریک در ادرار و درمان‌کننده زخم.

عوارض جانبی

برگ و دانه در حد مصرف دارویی، همراه با عارضه نیستند.

نکات ضروری

در هنگام مصرف بارهنگ، باید مایعات به مقدار زیاد نوشید تا موسیلاژ روی سطح دانه‌ها، به خوبی بتوانند آب جذب کنند و متورم شوند و از متراکم‌شدن در معده و روده جلوگیری شود.

مصرف بارهنگ در زمان حاملگی و شیردهی توصیه نمی‌شود؛ چون روغن دانه که شباهتی به روغن خردل دارد، باعث تحریک رحم شده و با حالت مسهلی که ایجاد می‌کند ممکن است مشکل ساز شود.

ممکن است روغن این دانه باعث آلرژی، التهاب و درماتیت در بعضی افراد حساس شود.
دانه‌های بارهنگ موجود در بازار ایران مربوط به‌گونه دیگری از بارهنگ به نام Major Plantago (یا بارهنگ کبیر با نام‏های مترادف
Exaltata Plantago یا Cemata Plantago) مربوط است. این‌گونه بارهنگ دارای برگ‏های پهن و بزرگ است که روی سطح زمین قرار گرفته‏‌اند. در پهنگ این برگ‌‏ها 3 تا 11رگبرگ سراسری در طول برگ به خوبی نمایان است. گل‌‏ها به‌صورت سنبله درازی روی محوری که از وسط برگ‏‌ها می‌‏روید ظاهر شده که سپس به میوه و دانه‌هایی که روی همین محور قرار دارند تبدیل می‌شوند.
قسمت مورد استفاده این گیاه، دانه، برگ و ریشه است که در طب عوام از آنها استفاده می‌شود.

گونه دیگری که ممکن است از دانه آن در ایران به‌عنوان بارهنگ استفاده شود Media Plantago است.
دانه بیشتر گونه‌های بارهنگ (Plantago) حاوی موسیلاژ بوده که در نقاط مختلف جهان مورد مصرف دارویی مشابه دارند.
طبق کتاب «گیاهان دارویی سنتی ایران» مخلوطی از دانه‌های بارهنگ، قدومه، تخم مرو و به‌دانه به نام چهارتخمه تهیه می‌شود که در طب عوام، به‌عنوان نرم‌کننده سینه و برطرف‌کننده سرفه و خارش‌‏های گلو، مصرف می‌شود.


منبع : همشهریبرچسب‌ها: درمان یبوست, داروی ضد التهاب, یبوست, خواص دانه بارهنگ, پیشگیری از یبوست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ | 19:53 | نويسنده : دکتر بیژن فروغیک فوق تخصص گوارش از افزایش آمار مبتلایان به یبوست در کشور خبر داد و گفت: تغییر در رژیم غذایی، افزایش مصرف غذاهای آماده و کاهش فعالیت فیزیکی از مهمترین عوامل بروز این بیماری است.

دکتر سید محمود اسحق حسینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: دستگاه گوارش 1 تا 2 بار در روز به طور معمول باید دفع داشته باشد و هر چقدر میزان دفع کم و به 2 بار در هفته کاهش یابد فرد دچار یبوست شده است.

وی با اشاره به مهمترین علت بروز بیماری یبوست در کودکان گفت: گاهی کودک به دلیل اینکه اجابت مزاج دردناک دارد سعی می‌کند مدفوع خود را نگه داشته و از رفتن به توالت پرهیز کند که همین مسئله زمینه ساز یبوست است.

دکتر اسحاق حسینی افزود: مشخص‌ترین علامت این بیماری دفع مشکل و دردناک مدفوع بوده که ممکن است موجب دردهای قولنجی ناشی از عبور سخت مدفوع، بادکردن شکم و حتی تهوع شود. همچنین ممکن است بیماری یبوست منشا روانی نیز داشته باشد.

وی افزود: از مهمترین بیماری‌هایی که باعث بروز بیماری یبوست می‌شود می‌توان به کم کاری تیروئید، دیابت، تومور و سرطان روده اشاره کرد. همچنین مصرف داروهای کاهنده فشار و چربی خون در بروز این عارضه موثر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: خوردن غذاهای چرب و دارای فیبر کم، نوشیدن زیاد لبنیات، عدم مصرف میوه و سبزیجات، استفاده بیش از حد برنج سفید، سیب زمینی سرخ شده، هویج پخته و موز را از مهمترین عوامل بروز بیماری یبوست است.

این فوق تخصص بیماری های گوارش خاطرنشان کرد: تغییر در رژیم غذایی، مصرف آب فراوان، استفاده از مواد حاوی فیبر، روغن پارافین، روغن زیتون، سیب زمینی پخته و با پوست، پاپ کورن، سبزیجات پخته شده، استفاده از شیر سویا به جای شیر معمولی و مصرف میوه‌هایی مثل آلو، انجیر، هلو، گلابی در درمان بیماری یبوست موثر است.

دکتر اسحق حسینی تصریح کرد: درمان یبوست مزمن معمولاً به چند ماه زمان نیاز دارد که در این مدت باید علل ایجاد کننده شناسایی و برطرف شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که این بیماری در سنین بالا درمان قطعی ندارد، گفت: اما در بیشتر کودکان که دچار یبوست دوره‌ای می‌شوند، دوره‌ها کوتاه مدت بوده و برای رفع آنها از درمان‌های ساده و داروهای محرک استفاده می‌شود.


منبع : همشهری

برچسب‌ها: مصرف آب زیاد, خواص روغن زیتون در درمان یبوست, سبزیجات پخته, یبوست, درمان یبوست


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com